DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niksar Ovası'na kıymayın

2 posters

Niksar Ovası'na kıymayın Empty Niksar Ovası'na kıymayın

Mesaj tarafından Rıza ZELYUT 2008-07-04, 09:14

Niksar Ovası'na kıymayın Spacer Haberi ilkin Niksar'da yayımlanan Yeşil Niksar Gazetesi'nde okudum.
Gözlerime inanamadım; içim yandı, canım sıkıldı.
Erbaa'ya kurulacak bir hidroelektrik santrali (hes) uğruna; Niksar Ovası yok edilecekmiş.
Niksar Ovası; Kelkit Vadisi'nin en önemli bölgesidir. Binlerci yıl eskiye giden tarihi ile Niksar; insanoğlunun kültürel miraslarından birisidir. Ve Türklerin Anadolu'daki ilk başkenti de Niksar'dır. Çünkü; Malazgirt Zaferi'nden on yıl kadar sonra Danişment Melik Ahmet Gazi, Niksar'da ilk Türk devletini kurmuştur.
Hükümet, enerji dar boğazını aşmak üzere yeni santraller yaptıracak.
Buna bir diyeceğimiz olamaz. Lakin; attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağayı değmelidir. Niksar Ovası'nı yok ederek üç kuruşluk elektrik elde edeceksiniz; bu çok yanlış olur.
Yeşil Niksar Gazetesi'nin haberlerinden anladığım kadarıyla plan şu imiş: Yeşilırmak'ın Niksar ve Erbaa ovalarını sulayan kolu olan Kelkit Irmağı; kapalı beton kanalın içine alınacakmış ve Erbaa dolaylarında bu sudan elektrik elde edilecekmiş. Bunun anlamı şudur: Türkiye'nin en verimli tarım alanlarından birisi olan Niksar Ovası'nın önemli bölümü yok edilmiş olacak. Kelkit Irmağı'ndaki çok canlı olan doğal hayat son bulacak. Irmaktan su almak zorlaştırılacak ve tarım imkansızlaştırılacak.
İşin daha düşündürücü yanı da var. Ekoloji Uzmanı Dr. Surhan Halaçoğlu'nun yaptığı incelemeden anlaşılıyor ki bu hes kurulduğunda, elde edilecek elektrik faydası 24 milyon dolardır. Ayrıca, Kelkit'te yeterli miktarda su da yoktur. Yani; hedeflenen faydanın sağlanması da mümkün gözükmemektedir.
Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun hazırlanmadan SANKO firmasına işin ihale edildiği de dile getiriliyor ki bu da ayrı bir problemdir. Uzman Halaçoğlu'nun belirtiğine göre; hazırlanan ön raporda, 1. sınıf tarım arazileri 4-5. sınıf gösterilmiş.

O SULARDA ÇİMDİM
Kelkit Irmağı'nın kapalı kanal içine alınmasının Niksar Ovası'nı ve çevresini yok edeceğini anlayan Niksarlı örgüt yöneticileri harekete geçmişler. Bu konuda çaba gösteren Yeşil Niksar Gazetesi'ne; gazetenin sahibi Cemallettin Bilgin ile Namık Bilgin'e ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Çünkü, çocukluğumda ben o ırmağın sularında çok çimdim. Irmak boyunca uzanan yeşilliği, tarlaları, oradan su alan köylüleri; ırmak boyunca uçuşan kuşları; koşuşuturan böcekleri unutmam mümkün mü?
Irmaktan can alan pancar, mısır, buğday tarlalarını; her türlü sebzenin yetiştirildiği o toprakları susuzluğa mahkum etmenin ne demek olduğunu ancak ve ancak oralarda yaşayanlar anlar.
Kelkit Irmağı; Niksar'ın ve Erbaa'nın kanıdır. Ovanın damarlarında akan hayat iksiridir bu su. Onu kesmek demek; bölgeyi haritan silmekle eş anlama gelir.

SİYASETÇİLER GÖREVE
Bu konunun mutlaka ve mutlaka hükümetin ilgili bakanlarına anlatılması; projenin durdurulması gerekiyor. İlk görev ise, Tokatlı siyasetçilere düşüyor. Umuyorum ki AKP'li milletvekillerimiz, konuya daha sıkı biçimde el atacaklardır. Niksar ve Tokat'taki sivil toplum kuruluşları ve çevre örgütleri de konuya sahip çıkmalıdırlar. Bu konuyu; inatla takip etmezsek; üç kuruşluk elektrik uğruna Niksar ovası yok edilebilir. Bilinmelidir ki ihaleyi alan şirket; işi bitirmek peşindedir. Onların derdi Niksarlı değil; ihaledir.
Öyleyse; Niksarlı ve Erbaalı çiftçiler, esnaf, ziraat odaları, ticaret odaları, çevre dernekleri, basın kuruluşları el ele vererek bu projeyi önlemelidirler. Tokat milletvekilleri; Niksar Belediye Başkanı; Niksar AKP İlçe Başkanı, işin en sıkı takipçileri olmalılar. Bunlara; CHP; MHP gibi partilerimizin temsilcileri de destek vermeliler. Çünkü; bu olay; parti meselesi olmaktan çok ötededir.
Buradan, aynı zamanda Türkiye'deki büyük çevre örgütlerine de sesleniyorum: Lütfen Niksar Ovası'nın yok edilmesi karşısında sessiz kalmayın.
Ve bir ricam var: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler! Lütfen bu çevre katliamına izin verme...
OKUYUCUYA NOT: Atatürkçü Düşünce Dernekleri'nin davetlisi olarak Almanya'da üç şehirde konferansa katılacağım için yazılarıma izninizle bir süreliğine ara veriyorum.
Rıza ZELYUT
Rıza ZELYUT
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Kişisel Mesaj : zelyut@gunes.com
Aldığı Teşekkür : 20

Niksar Ovası'na kıymayın Empty Geri: Niksar Ovası'na kıymayın

Mesaj tarafından izmir 2008-07-06, 03:27

Rıza Bey teşekkür ediyorum.

Ayrıca kitaplarınızı da okuyorum bunun için de teşşekkür ediyorum size. Emeklerinize sağlık
izmir
izmir
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

KATILIM ÖDÜLÜ : Niksar Ovası'na kıymayın On11
Kadın
Meslek : muhasebe
Öğrenim Durumu : lise
Kişisel Mesaj : BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR.
Ruh Halim : Niksar Ovası'na kıymayın Keyifs10
Aldığı Teşekkür : 5