DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anlamakta zorluk çekiyorum

2 posters

Anlamakta zorluk çekiyorum Empty Anlamakta zorluk çekiyorum

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2008-07-13, 10:12

Anlamakta zorluk çekiyorum

Evet, anlamakta zorluk çekiyorum. Eğer bana yardımcı olursanız memnun olurum. 3 milyon Türk`ün yaşadığı Almanya`da çeşitli, geldikleri illerin, kasabaların adları taşıyan derneklerin yanı sıra bir sürü daha dernekler var ki, bunlar mutlak surette (kayıtsız şartsız) kurduklarını derneklerinin adını yanına bir “Alman” sözücüğünü de eklemişlerdir. Örneğin:
Türk- Alman Kadınlar Derneği
Türk- Alman Sanayi Odası
Türk- Alman Eğitim Derneği
Avrupalı Hürriyetìn Avrupa ekinde şöyle bir haber var: “Türk- Alman Kadınlar Derneği üyeleri veya yetkilileri Köln`deki eğlence mekanı olan FASIL`da buluşmuşlar. Hem yemek yemişler hem de müzik eşliğinde şarkılar söylemişler ve ayrıca da eğitim için para toplamışlar. Afiyet olsun, hayırlısı olsun diyelim!Verilen haberden benim anladığım kadarıyla, amaç bir araya gelip keyifli bir akşam yaşamak... Neden olmasın! Burada beni ilgilendiren, onları toplanması, yemeleri, eğlenmeleri şarkı söylemeleri değil. Benim burada bilmek istediğim şudur: Mutlaka kurulacak bir derneğin yabancılara ihtiyacı var mı? Veya şöyle diyelim; Yasal olarak, bir dernek kurulurken, yabancıyı yanına almak şart mı? Eğer böyle bir kural yoksa neden bu birliktelik? Örneğin Türk- Alman Kadınlar Derneği; Bu dernekteki Alman üyeler Türk kadınlarına mı yoksa Türk kadınları Alman kadınlarına mı destek verecek? Türk-Alman Eğitim Derneği`ni ele alalım. Aynı soru burada da geçerlidir. Alman aileleri neden kalksınlar, Türk çocuklarının eğitimi için kafa yorsunlar? Onların çocuklarının da eğitim sorunları var. Nasıl Türk çocukları Hauptschule (İlköğretim okulu) adı verilen okullara gidiyorlarsa, onlarınki de bu okula gidiyorlar. Kendi çocuklarının sorunlarını bir kenara itip, bizim çocuklara için herhalde kafa patlatmayacaklardır.
Neden kendi işimini kendimiz görmeyiz de, illada da başkasını yanımıza alırız? “Herkesin derdi kendinedir” diyerek, kendi problemlerimizi, dertlerimizi, kuracağımız dernekte halletmekten daha güzel ne olabilir ki! Ama hayır! Nedense, bir dernek mi kurmak istiyoruz, gelsin aramıza bir yabancı... Ha, danışmak açısından böyle bir birlik düşünülüyorsa, onun da kolayı vardır; fikir alış verişi yapılır, ama bir çatı altında birleşmeye gerek yoktur.

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

Anlamakta zorluk çekiyorum Empty Geri: Anlamakta zorluk çekiyorum

Mesaj tarafından izmir 2008-07-17, 19:56

Bence bizim yabancıya ihtiyacımız yok ama alışmışlar işte Mad
izmir
izmir
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

KATILIM ÖDÜLÜ : Anlamakta zorluk çekiyorum On11
Kadın
Meslek : muhasebe
Öğrenim Durumu : lise
Kişisel Mesaj : BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR.
Ruh Halim : Anlamakta zorluk çekiyorum Keyifs10
Aldığı Teşekkür : 5

- Similar topics