DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gençlerin başarısı

Gençlerin başarısı Empty Gençlerin başarısı

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2008-08-26, 18:37

Gençlerin başarısı

Yazının başlığına bakarsanız, gençlerin başarıdan başarıya koştuğunu zannederek göğsünüz kabarır. Böyle olması da çok doğal! “Gençlerin başarısı” başlıklı yazıyı bir öğretmen kaleme almı. Konu futbol. Yazısında, Almanya`nın çeşitli kulüplerinde futbol oynayan Türk gençlerini anlatıyor. Sayın öğretmen, yazısını şöyle bitiriyor:
“Almanya`da yalnız futbolda değil sporun hemen her dalında başarı gösteren genç sporcu kardeşlerşimizden beklenen, gelecekte daha güzel çalımlar atmaları, daha güzel gollere adlarını yazdırmalarını, daha güzel saltolar ve daha etkili yumruklar atmalarıdır. Zira başarı büyük bir reklamdır.”
Sayın öğretmen yazısında hem “yanlız futbolda değil...” derken, diğer spor dallarından hiç bir örnek vermemiş. Verememiş, çünkü sporun diğer dallarında başarı gösteren bir genç hakkında basında bir haber şimdiye çıkmadı.
Gençlerin başarısı sadece futboldan ibaret mi? Ülkesi için büyük bir başarı reklamı yakalaması için mutlaka futbol mu oynaması gerekiyor? Daha nice spor dalları var; örneğin yüzme, tenis, golf, piyano, keman çalma, bale vs. Ne yazık ki, bu dallarda hiç bir gençimizin başarısı manşete çıkmamaktadır. Esas bunlardır, başarının en büyüğüdür ve ülkesinin reklamdır. Çin`deki yaz olimpiyatlarındaki durumumuz bunu açık bir şekilde göstermektedir. Demekki Sayın öğretmenin dediği gibi, gençlerin futboldaki başarıları “gençlerin başarıları” olarak algılanmamalıdır. Biliyoruz ki, futbolda daha ziyade Türk gençleri oynamaktadır. Peki, genç kızlaımızı hangi kategoriye sokacağız? Onlar da mı futbol oynasınlar?
Bence başarı; Türk gençlerinin liseleri doldurmaları bir başarıdır.
Türk gençlerinin üniversitelere gitmeleri bir başarıdır.
Gene gençlerin, bilim alanındaki çalışmaları bir başarıdır.
Genlerin önemli mevkilere gelmeleri bir başarıdır.
Bütün bunlar hem kendileri hem de ülkesi için büyük başarıdır ve bu başarı da en büyük reklamdır.
Eğer Sayın öğretmen başarılı gençler görmek istiyorsa, başarılı gençler yetiştirmek için uğraşmalıdır.
Ne demiş Mustafa Kemal 1922yılında?
“En mühim ve feyizli vazifelerimiz, eğitim ve öğretim işleridir. Eğitim ve öüretim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir millletin hakiki kurtuluşu ancak bu suretle olur.”
Yani futbol ile değil!

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485