DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah ile aldatmak

Allah ile aldatmak Empty Allah ile aldatmak

Mesaj tarafından Can ATAKLI 2008-09-10, 11:35

Yaşar Nuri Öztürk’ün “Allah ile aldatmak” adlı son kitabını okudunuz mu? Gerçi ne ayıp ve yazıktır ki son günlerde Yaşar Nuri Öztürk’ün fikirleri ve bilgisi yerine özel hayatını tartışmaya merak saldık. Ama bu taraf beni hiç ilgilendirmiyor. Öztürk’ün bu kitabını okumadıysanız hiç durmayın, mutlaka bir tane alın ve okuyun. Zaten bir solukta bitereceksiniz.

Her biri her gün yaşadığımız olayların dini istismar eden ve bundan da büyük kazanç sağlayanlar tarafından nasıl kullanıldığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Şaşıracaksınız şaşırmasına da, sonra durup düşündüğünüzde “Ben bunları biliyorum aslında, peki nasıl oluyor da milyonlarca insan bu çağ dışı, ilkel, din dışı propagandalara alet olabiliyor?” diyeceksiniz.

Ve zaten kitabın esası da bu. Hepimizin bildiği bu istismarın nasıl olup da halkın önemli bir bölümünü derinden etkilediğini, burada uygulanan yöntemleri, yalan ve hileleri anlatıyor. Üstelik “Allah ile aldatarak” yüz binlerce insanın saflığından yararlananların nasıl köşeyi döndükleri de Avrupa Mahkemeleri’nde bir bir ortaya çıkartılırken bu kitabın önemi daha da artıyor.

Bugün sizlere Yaşar Nuri Öztürk’ün kitabına yazdığı önsözden bazı bölümler sunmak istiyorum. Çünkü bu önsöz kitabın hangi mantıkla yazıldığını çok güzel tanımlıyor.

İşte önsözden birkaç paragraf:

“Müslüman halklar, özellikle Türk halkı aşırı duygusal, özellikle çok sevdiği dini söz konusu olduğunda.

Türk halkı neden, asırlardır sürekli aldatılıyor?

Yanıtın Kuran’da olduğuna inanıyorum. Kuran ‘Allah ile aldatmayın’ ihtarında bulunuyor. Neden? Çünkü Allah ile aldatanların en büyük sorunu, aldatıldıklarının farkında olma imkânından büyük ölçüde yoksun bulunmalarıdır. Çünkü derinden inandıkları ve içtenlikle teslim oldukları bir değer kendilerinin aleyhinde kullanılıyor. Bunu fark etmek kolay değildir.

Türk halkı dinine olan derin saygısı, İslam’a duyduğu teslimiyet yüzünden çoğu kez savunma, eleştirme güçlerini kullanmıyor. Daha önemlisi Allah ile aldatanlara karşı aklını kullanmıyor.

(...) Allah ile aldatma zulmünün aşılması için sadece temel çare değil, tek çare aklın işletilmesidir. Kuran ‘Allah aklını işletmeyenler üzerine pislik gönderir’ (Yunus-100) diyerek Allah ile aldatma duygusallığının aşılması için işletilen aklın kaçınılmaz olduğunu insanlığın vicdanına iletmiştir.

(...) Türk halkı tıpkı birçok Müslüman halk gibi, Orta Doğu despotizmlerinin hesabına uygun olarak kutsallaştırılmış buyrukları din biliyor, onları yaşıyor.

Bu durumu çok iyi bilen aldatma sektörleri, sürekli dini-imanı kullanarak yaklaşıyor. Türk halkına ve onu daha ilk anda elsiz-dilsiz hale getirerek istediği şekilde ve istediği oranda aldatıp sömürüyor...

(...) Bugün insanlık ve o arada bizim insanımız, Allah ile aldatılmanın en zorlu devresini yaşıyor. Küresel ve organize aldatma sektörlerinin faaliyette olduğu bir süreçtir bu. Dinsiz zulümlere tepki adı altında din adına zulmetme sürecidir bu. Kutsal patentli bu zulüm, materyalist darbelerle yara bere içinde kalmış kitlelerin yaraları üstüne ‘Allah’ diyerek tekme vurmaktadır.”

Bana biraz izin

Yaklaşık iki yıldır “cuma hariç” her gün bu köşede sizlerle birlikteyim. Bu süre içinde bir iki günlük kimi iş için kimi arkadaşlarla olmak üzere yaptığım kaçamaklar dışında adeta nefes bile alamadım. Gerçi “tatil” anlamına gelen yaz mevsimi geçip gitti ama hoşgörünüze sığınarak bir süre sizlerden ayrı kalacağım.

Bir sonraki pazartesi günü tekrar sizlerle olacağımı umuyorum. Bu kısa süre için hoşçakalın.

Sigara içene de saygı

Tamam sigara zararlı. Ben de sıkı içicilerdendim. Bir ara bıraktım. Olmadı. Şimdi “içer-içmez” arası bir noktadayım. Sanıyorum bir süre sonra hiç elime almayacağım.

Bu nedenle “kapalı mekânlardaki sigara yasağından” o kadar da sıkıntılı değilim. Hatta işime bile geliyor.

Ancak bu konuda da bir abartma olduğunu söylemek istiyorum. Benim talebim değil ama, gerçekten çok tiryaki olanların perişan olduğu yerler de yok değil.

Örneğin, havaalanlarında hiç sigara içilmemesi ciddi sorun yaratıyor. İçinde zaten uçak korkusu taşıyan tiryakiler var. Uçakta içemeyeceğini bildiği için son anda bir sigara içmek istiyor. Ama havaalanlarının tamamını “sigarasız ortam” haline getirdik. Hele uzun uçuşlara çıkanlar gerçekten perişan oluyor.

İki saat önce alana geliyor. Sonra bir saat rötar oluyor. Uçuş (İngiltere örneğin) 4 saat sürüyor. Bu süre içinde sigara içilecek tek mekân bile yok. Oysa hepsinde değil belki ama pek çok ülkede özellikle havaalanlarında “izbe bir yer de olsa” sigara odası konuyor.

Dediğim gibi, tamam, sigara içilmesini önleyelim. Ama bunu azap haline getirmek de insan haklarına aykırı değil mi?

“Eyvah kocam”

Karı koca gecenin bir vakti yatak odalarında uyurlarken, kadın herhalde kâbus görmüş ve: “Eyvah, kocam” diye bağırmış.

Kocası ise, bunu duyar duymaz, uyku sersemliği ile yatağından fırladığı gibi gardıroba saklanmış...

Ok eğitimi

Asilzade avcının biri bir gün ok atışı çalışıyormuş. Ama attığı tüm oklar hedefin çok ötesinden geçiyormuş. Bektaşi bunu görünce oturmuş hedefin önüne. Asilzade kızarak: “Tehlikelidir, orda durma!” demiş. “Biliyorum” demiş Bektaşi, “Ama bulamam ki bundan daha emin yeri.”

Fatih Terim’e tebrikler

Ermenistan’ı kendi sahasında 0-2 yendik. Spor sayfalarındaki yorumlarda takımımızın iyi olmadığı yazılıyor birkaç gündür. Hele Belçika maçı için tehlike sinyalleri bile veriliyor.

Takımı ben de tutuk buldum, ama bir de futbolcuların üzerindeki stresi düşünsenize. Neredeyse 100 yıllık bir tarihi ilişki 11 kişinin sırtına yüklenmişti adeta. Bu açıdan bakınca Fatih Terim’i kutlamaktan başka bir şey geçmiyor içimden. Bu arada maçla ilgili küçük bir espri. Maçı birlikte seyrettiğim bir arkadaşım “Anladık, Mevlüt gol atamadı diye oyundan alındı. Ama sonra Tuncay gol attı, oyundan çıktı, Semih gol attı o da oyundan alındı. Fatih hoca galiba atanı da atmayanı da affetmiyor” dedi. O güzel zaferden sonra bu espriye çok güldük.
Can ATAKLI
Can ATAKLI
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : Gazeteci
Öğrenim Durumu : Yüksek
Aldığı Teşekkür : 20