DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tayyip Erdoğan gerçekten saf değiştirdi mi?

Tayyip Erdoğan gerçekten saf değiştirdi mi? Empty Tayyip Erdoğan gerçekten saf değiştirdi mi?

Mesaj tarafından Sebahattin ÖNKİBAR 2008-11-27, 01:11

Bugünlerde moda olan iddia Tayyip beyin saf değiştirdiğidir!
Başbakan’ın “Tek vatan, tek bayrak, tek milleti istemeyenler gitsin” söylemini bu değişime delil yapanlar var.
Diyorlar ki Erdoğan Genelkurmay’la anlaşmış ve yoldaşlarına kazık atmış!
Fehmi Koru’nun, “Obama gibi geldi, Bush gibi oldu” ifadesine de atılan kazığa gösterilen tepki yorumunu yapanlar var!
Dahası, Erdoğan’ın bankacılık sektörünün baronları ve IMF ile atışmasını da bu çerçeve içinde mütalaa edenler var.
Keza Abdullah Gül ile olan gizlenen mesafesini de bir başka işaret gibi sunanlar var.
Doğrudur, şeklen olsa da bazı tutum değişiklikleri vardır.
Ancak bu değişiklikleri saf değiştirme şeklinde görmek ve sunmak en azından şu gün için çok iddialı bir yaklaşımdır.
Biz Tayyip beyin son seyrini reel politik tavırlar olarak değerlendiriyoruz.
Evet Erdoğan şartlara ve çıkarlarına göre politika yapmaktadır.
Kuşkusuz Başbakan için artık politik şartlar 2003’e göre çok değişmiştir.
O tarihte meşruiyet için ABD ve AB’ye koşan Tayyip Erdoğan’ın bugün böyle bir ihtiyacı yoktur!
Evet yoktur, çünkü 2002’de AKP ile mesafeli olan ve içine kapanan TSK, bugün tam tersi bir tutum içine girmiş ve AKP ile beraber çalışmaya başlamıştır.
Dahası TSK 2002’den itibaren yaptığı gibi mesafe koyup içine kapanmaktan vazgeçip Başbakan’la beraber çalışma yolunu seçmiş, yani Erdoğan ile partisinin meşruiyetini fiilen tanımıştır!
Bu tanımanın delili de Erdoğancı diye bilinen Star ile Yeni Şafak gazetelerine Genelkurmayca uygulanan rezervlerin kaldırılmasıdır!
İşte bu gelişmeyle beraber Tayyip Erdoğan’ın pozisyonu da değişmiş ve hadiselere yaklaşımı farklılaşmıştır!
Kuşkusuz bütün bunlara ilaveten Erdoğan’ın 6 yıllık başbakanlığında edindiği tecrübelerle uluslararası oyun ve hesapları okuma olayı da gelişmiştir!
Mesela BOP’un eşbaşkanlığı ve emperyalizme taşeron olmakla eleştirdiğimiz Erdoğan, son dönemlerde çok sınırlı da olsa bazı milli reflekslerini gösterebilmiştir!
Peki bunun adı saf değiştirmek midir?
Değildir, ama Tayyip Erdoğan’a yapılacak yakıştırmalar bağlamında bir karine olabilir!
Hadise basit anlatımla şudur:
2002’de Tayyip Erdoğan’ın kendisini tanımayan TSK’ya karşı ABD, AB ve İsrail’in desteğine ihtiyacı vardı. Erdoğan bu desteğin karşılığında al gülüm ver gülüm türü ilişkiler içindeydi.
Bugünkü tablo ise şudur:
Erdoğan artık eskisi gibi TSK korkusundan ötürü onların desteğine ihtiyaç duymuyor.
Dolayısıyla tavırlarında farklılıklar var ve artık her söyleneni yapmıyor!
ABD, AB ve İsrail ise bunun farkındadır ve Erdoğan’ın kendilerini yanılttığını düşünmektedir!
Obama’nın Erdoğan yerine Gül’ü araması ve muhatap alması bu kategoride değerlendirilebilir!
Fotoğraf bugün budur, lakin taraflar arasında ipler kopmuş da değildir!
ABD, AB ve İsrail, alternatifi hazır olmadan birinden hemen vazgeçmez ve ilişkileri koparmaz. Keza ABD ve İsrail gerçeğini iyi bilen Erdoğan da farklı davranmaz!
Yeni süreç kontrollü ilişki dönemidir.
Neticede söyleyeceğim Erdoğan’ın bazılarının zannettiği gibi keskin bir dönüş yapmadığı, yaptığının sadece manevra olduğudur. Tayyip beyin yaptığı, artık konjonktür siyasetidir. Emperyalizmin Türkiye acentelerindeki feveran da işte bunun içindir.

KILIF HAZIR...
AKP İhale Yasası’nı 16 kez niye değiştirdi?
Evet AKP 6 yıldır iktidarda ama bir yasayı mübalağa etmiyorum, tamı tamına 16 kez değiştirdi. Bu kadar çok değiştirilen yasa ne midir? İhale Kanunu!.. AKP neredeyse üç ayda bir kanunu yeniden düzenledi... Peki bunu niye mi yapıyor? Kendinden sonra gelecek iktidarlar yaptıkları ihaleler için yasal olarak hesap soramasınlar diye! Adamlar neredeyse yapacakları ihaleye göre kanun değiştiriyorlar ve yaptıkları yanlışlara yasal kılıflar geçiriyorlar. Bakın yapılan son değişiklikle THY’ye alınacak uçaklar için yapılacak ihaleler denetim dışı olacak! Öyle şey olur mu demeyin, AKP yapıyor bunu ve muhalefet ne hikmetse kıyameti koparmıyor. THY için uçak alımı olayı rüşvet ya da komisyon anlamında çok tartışılan ihalelerden biridir. Sorarım size böyle bir şey nasıl denetim dışı olabilir. Bitmedi, belediyelerin yaptığı pek çok ihale de yeni İhale Yasası’nda denetim dışına çıkarıldı. İşin vahim olan tarafı medya bunu gündeme bile getirmiyor ve halk olayı bilmiyor.

KAFAM KARIŞTI...
Üzeyir Garih ve Tayyip Erdoğan!
Ergenekon tutuklusu Ergun Poyraz, önceki günkü ifadesinde, “Üzeyir Garih ölmese Tayyip Erdoğan milletvekili bile olamazdı” dedi. Her türlü yoruma açık bir ifade... Poyraz ne demek istedi bilmem, ama bendeniz Üzeyir Garih’i yakından biliyorum... Onunla cumhurbaşkanı ve başbakanların yaptığı dış geziler esnasında tanışmıştım. Değişik bir Yahudi idi... İsrail’deki fanatik dinci Musevilere çok kızardı. Türkiye’ye tahmin edilemeyecek bir bağlılığı vardı... Özal, Demirel, Türkeş ve Erbakan’la olan yakınlıklarını duymuş ve seyahatlerde buna şahitlik etmiştim. Erdoğan’la da belediye başkanlığı esnasında iyi ilişkileri vardı diye işitmiştim... Dolayısıyla Ergun Poyraz’ın son açıklaması fevkalade sürpriz ve kafa karıştırıcıdır. Poyraz açıklamasını netleştirmeli ve ne demek istediğini net olarak ortaya koymalıdır. Ergun Poyraz’ın kastettiği acaba Garih’in Tayyip beyin Musevilerle ilişkisini ya da görüşmelerini bilmesi midir?

KEŞŞAF
Serdar Akinan değişti mi, gelişti mi?
Serdar Akinan İstanbul gazetecisi, kendisini tanımıyorum. Yazılarını okur, programlarını izlerim. Bir dönem ulusalcıların ağır adamı görüntülerindeydi. Verdiği hava ve oluşturduğu imaj, sanki birilerinin sözcüsü olduğu şeklindeydi. Derken bir gün Serdar kardeşin çalıştığı grubun hükümete acil bir işi düştü... Aaa o da ne?.. AKP’yi her gün döven Akinan birden Tayyip Erdoğan’ın milli olduğunu keşfederek methiyeler dizmeye başlamaz mı?.. Yok holding medyasında çalışmak nedir iyi bilirim, ben de İhlas, Uzan ve Aydın Doğan gruplarında Ankara temsilciliği yaptım, yani hükümet bastırdı mı patron ve kurmay ekibi geri adım atar, bu normal de, bunun bir ayarı ve dozajı olmalı. Sevgili Serdar yarın AKP’den yine bir baskı gelirse Tayyip beyi bu sefer peygamber mi ilan edecek?.. Keza aynı Serdar birkaç gün önce SKY Türk ekranlarını bölücülere adeta tahsis etti ve kendini de yönlendirmeyen ve soru bile sormayan silik bir görüntüye soktu... Sahi, Serdar beydeki bu hal değişim midir, yoksa gelişim mi?

Sebahattin ÖNKİBAR
Sebahattin ÖNKİBAR
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Kişisel Mesaj : sonkibar@gmail.com
Aldığı Teşekkür : 20

- Similar topics