DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bakırköy ve Bahçelievler

Bakırköy ve Bahçelievler Empty Bakırköy ve Bahçelievler

Mesaj tarafından Rıza ZELYUT 2008-11-28, 10:58

Kamuoyunda şöyle bir kanaat oluştu: 'AKP'li belediyeler daha iyi çalışıyor. Bunlar belediyeciliği biliyorlar.'
Bu yargı tam bir şehir efsanesidir.
Efsane ise olağanüstü abartıya dayalı bir edebiyat türüdür.
Bunu boşuna söylemiyorum.
Size bir örnek vereceğim:
İstanbul'un iki büyük ilçesi Bakırköy ile Bahçelievler'e bir bakın.
Aralarından bir yol geçer.
Bakırköy tarafı Avrupa gibidir.
Bahçelievler tarafı ise köyden daha ilkeldir.
İnanmayan gelsin Şirinevler ve Yenibosna tarafına baksın da Bahçelievler'in halini bir görsün.
Bahçelievler Belediyesi; AKP'nin elindedir.
Bu belediyenin arkasında İstanbul Büyükşehir belediyesi ve hükümet bütün gücüyle duruyor.
Paraysa para, elemansa eleman; makineyse makine...
Elinde her türlü imkan var.
Gelin görün ki AKP'ye en yüksek oyun çıktığı Şirinevler ve Yenibosna'da Bahçelievler Belediyesi bir çivi bile çakmadı.
Büyükşehir Belediyesi bir caddeyi düzenleyip gidişli gelişli yolu tek yöne düşürdü ve burasını otopark haline getirtip trafiği engelledi.
Bahçelievler Belediyesi de sadece bir caddenin kaldırımını değiştiriyor.
Akşam üzeri gidin bakın... İşte Şirinevler; işte Yenibosna...
Her sokak başında yığın yığın çöp... Etraf pislik içinde...
Yenibosna girişi; gecekondudan daha beter... Sokakları kaçak kaportacılar doldurmuşlar. Yolun içinde araba tamir edenler bile var. Bahçelievler Belediye Başkanı'na bunu birkaç kez söylediğim halde; kılını kıpırdatmadı. Yani; Bay Başkan; AKP'ye ve dolayısıyla kendisine en yüksek oyu veren Yenibosna halkını adam yerine bile koymuyor. AKP'li belediyenin 4 buçuk yıldır bulunduğum o bölgede hayatımı kolaylaştıracak hiçbir uygulamasını görmedim.
Bu mudur belediyecilik?
Bu yüzden diyorum ki AKP'li belediyelerin iyi çalıştığı iddiası, içi boş bir iddiadır.
HHH
Gelin bir de Bahçelievler'in bir adım ötesi olan Bakırköy'e bakalım.
Burası CHP'nin elindedir.
Şirinevler'den üst geçit ile Ataköy hattına geçtiğinizde farklı bir dünyaya girdiğinizi hemen anlıyorsunuz.
Hangi saatte giderseniz gidin; sokak başlarına yığılmış çöp dağları karşılamıyor sizi.
Kaldırımlar düzgün. Yollar bakımlı...
Belediye'nin zabıtası bir şikayette hemen duruma müdahale ediyor.
Adamı olan; sokakları parselleyip kafasına göre işyeri açamıyor.
Evlerin altı işyerine çevrilemiyor. Buralarda kuralsızlık geçmiyor.
Belediye yardımı sadece CHP'lielere değil muhtaç olan herkese dağıtılıyor.
Eğitime katkı anlamında yoksul öğrencilerin kalacağı yurtlar açılıyor. Spor tesisleri yenileniyor; sağlık işi tam bir organizasyonla yürütülüyor.
Buna karşın; sırf CHP'li olduğu için burası anlatılmaz, öne çıkartılmaz.
Tekrar ediyorum: yan yana iki ilçe... Ve bu ilçeler oradalar. İş çıkışından sonra gidip bir göz atın.
Az bile yazdığımı göreceksiniz. Bu yüzden diyorum ki: CHP'liler; AKP'lilerden çok daha iyi belediyecilik yapıyorlar.
Bırakın Bakırköy'ü; Kadıköy'e, Beşiktaş'a, Avcılar'a bakın. Hiçbir özel yardım alamayan bu belediyeler, gerçekten de AKP'li başkanlara ders verecek işlere imza atmaktadırlar.

ORAY EĞİN İYİ YAZARDIR
Kardeş gazetemiz Akşam'da genel yayın yönetmeni değişti. Ankara büromuzu yöneten İsmail Küçükkaya şimdi Akşam'ın başında. Serdar Turgut'tan görevi devralan Küçükkaya'ya başarılar diliyorum.
Bu arada; Akşam Yazarı Oray Eğin'e iki cenahtan saldırılar oluyor.
Oray Eğin'i yakından tanımam. Onun fıkraları, imbikten damıtılarak yazılmıştır.
Oray; iyi bir cumhuriyet aydınıdır; bu yüzden hedef tahtasına konulmuştur. Oray'ı düşürmeye çalışanlar; gerici takımının kalemşorları ve ve bunlarla gizli ortaklık yapan numaracı cumhuriyetçiler... Biliyorum ki iktidarın muhafızlığını yapan bu paralı asker bölüğünün varlığı; AKP ile sınırlıdır. AKP giderse, bunlar da kuma yazılmış yazı gibi yok olacaklardır.
Bu saldırganlar; Oray'ın fikrine değil yaşam biçimine vurmaya çalışıyorlar. Yani belaltı ilkelliği ile Oray'da gedik açmaya uğraşıyorlar. Lakin paralı askerlerin, Oray'a güç yetireceklerini zannetmiyorum.
Rıza ZELYUT
Rıza ZELYUT
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Kişisel Mesaj : zelyut@gunes.com
Aldığı Teşekkür : 20