DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vay benim köse sakalım!

Vay benim köse sakalım! Empty Vay benim köse sakalım!

Mesaj tarafından Altemur KILIÇ 2008-12-05, 10:13

Karagöz oyununda, sağduyulu ve tok sözlü, sözünü esirgemeyen, halk adamı “Hacivat”, züppe ve bugünkü liboşların ağababası "Karagöz", ukalalık ettiğinde; “vay benim köse sakalım” der! Benim de, şu “seçim sath-ı mailinde”, bazılarının yaptıklarına, söylediklerine bakarak, "sakalım köse” olmadığı için “Vay benim sakalım” diyesim geliyor!
EĞİK, KAYGAN DÜZEY
“Seçim siyaseti”–“seçim ekonomisi”, ülkeyi bütün sorunlarını ve de temel "ilkeleri" esir almış durumda! Sanki bütün sorunlar “derin dondurucuya” kondu; seçimler bittikten sonra, çıkarılıp ısıtılacak!
Gerçi Mart'ta yapılacak seçimler yerel ama bu seçimlerin neticeleri, Genel Seçimler konusunda, bir nevi kamuoyu yoklaması olacak. Bundan sonra olcuklara, genel iktidar sorununa, yön verecek!
NETİCE BELLİ
Benim tahminim; yerel seçimlerin galibi, AKP olacak; çoğu yörelerde AKP adayları, Güneydoğu’da DTP kazanacak ve buna karşılık, MHP’nin, CHP’nin, geleneksel “kalelerinde”, bu partilerin adayları kazanacak! Ancak AKP’nin oy oranı geçen genel seçimlerdeki, %47’yi bulmayacak, %30'larda dolaşacak! AKP yöneticileri, bu neticeyi de “zafer” mi sayarlar ve eski rotasında, "pervasızca" devam mı ederler? Yoksa dersler çıkarıp siyasetlerini rötuşlarlar mı? Diğer Partiler de, kendilerine göre “dersler” çıkarırlar mı? Hep beraber göreceğiz!
Fakat şu var ki, AKP’nin aslında “inişe” geçmiş olmasına rağmen ve “başarısı”, mahdut olsa da, bu Türkiye’nin ve rejimin geleceği bakımından, halkımızı ve diğer Partileri, özellikle, CHP’yi, ciddi olarak, düşündürmelidir! Bu tehlikeye karşı, ilkelerden taviz mi vermeli, yoksa kısa vadede uygun gözükse bile, temel ilkelere sadık mı kalmalı? İşte, asıl mesele budur!
MUHALEFET SORUNU
Bu dönemde başlıca sorun sadece iktidar değil, “Muhalefet”tir muhalefet zaafıdır! Açıkçası AKP ne yaptığını biliyor ama özellikle CHP bocalıyor!
Şu sırada görülüyor ki, seçim kampanyalarında ve propagandalarında, ülkenin asıl sorunları ihmal ediliyor ve hatta oy uğruna, rejimin temel ilkeleri göz ardı ediliyor. Acıdır söylemesi, bunun en bariz örneği, CHP Genel Başkanı Baykal’ın, AKP Genel Başkanı ve Başbakan’a, “Türbanı siyaset simgesi yaptı” diye eleştirmişken, kendisinin “çarşafı” oy uğruna "siyaset aleti" yapması, Atatürk’ün göğsünde taşıdığı “altı oku”, bazı hanımların kara çarşaflarına takması! Bu, CHP’nin kendi öz geçmişini inkâr etmesidir!
DENİZ BAYKAL
Bazılarının, hatta CHP içindekilerin Baykal’a neden karşı olmalarının sebebini anlamazdım. Konuşmaları, benim de düşündüklerime tercüman oluyordu! Beni hayal kırıklığına uğrattı! Benim, naçizane kırgınlığım önemli değil ama çoğu Atatürkçüler ve CHP’liler de, sükutu hayale uğradılar. Baykal’ın, parti içindeki muhalifleri de haklı çıktılar! Liboş yazarlar, hasımları da şimdi onu maalesef haklı olarak alaya alıyorlar; Çarşaf gösterisinin kareleri, Baykal'ı, siyasi hayatı boyunca rahatsız edecek! Baykal, maalesef, CHP'nin ve rejimin ilkeleri üzerine “kara çarşafı” örttü!
İzmir’deki olay, açıkça bir “şov”du. Sonra anlaşıldı ki rozet takılan hanımlar, Belediye Başkanı adayının konu mankenleriymiş!
CHP Genel Başkanın –Mustafa Kemal’in halefinin- asıl yapması gereken, o hanımları kara çarşaflarını atmaya ikna etmesi olurdu! Ve bu da “siyasi şov” değil, “devrim” olayı olurdu!
Bu şov Gazipaşa’da CHP’li adayı kazandırsa bile. Genel CHP'yi kazandırır mı? Belli değil, ama muhakkak, çoğu Atatürkçülerin oylarını kaybettirecektir!
TEVİL Mİ TAKİYYE Mİ?
Baykal kendisini savunmak, için “Tek parti zihniyeti geride kaldı” Cumhuriyet döneminde Atatürk Bulvarı’ndan kılık kıyafeti müsait olmayan insanları geçirmiyorlardı. Tek parti zihniyeti oydu. Biz de kıyafet tüzüğü mü ilan edelim” demiş.
Doğrudur; “Devrimler”, oy çokluğuyla yapılmadı. “Tek Parti” döneminde tüzükler ve kanunlarla, yerleştirildi. Ama şimdi oy çokluğuyla ve oy uğruna mı kaybedilecek! Bundan sonra “Tek Parti dönemi” asla gelemez ama "ilkeler giderse", bunlar bir daha geri gelmez! Unutulmamalı ki, daha devrimler tamamlanmamışken, Atatürk’ün “Serbest Fırka tecrübesinde” irtica ayaklandı. Bundan sonra da CHP, tek parti olarak, Cumhuriyeti ve Rejimi korudu! Tek Partili, rejimin, artık süresi dolmuştu ama 1950'de muhalefet partisi Demokrat Parti, iktidara gelmeden önce, seçim kampanyasında, gerici kesimlerin oyları için, onlara, hoş görünmeye çalıştı ve iktidara geldikten sonra da “kahir oy ve Meclis çoğunluyla” rejimin ilkelerinden, tavizler verdi! Sakalın üzerinden fareler geçmeye görsün!
Sayın Baykal maalesef Tek Parti dönemini kınarken, kendi partisi CHP’nin geçmişini ve kurucusu Mustafa Kemal'i de, kınamış oluyor! Şimdi O’nun mevkiinde, CHP başkanı olarak, otururken, asıl yapması gereken, İzmir’de önüne, CHP adayını desteklemek için konu mankenleri olarak getirilmiş kara çarşaflı hanımların çarşaflarına “altı ok” rozeti takmak değil, sokaklarımızda sayıları artan bu hanımları, gericiliğin simgesi “çarşafı” atmaya, ikna etmesi olurdu! Ve işte, o zaman, “politikacı" değil, gerçek "devrimci" ve "devlet adamı” olurdu!
....
Altemur KILIÇ
Altemur KILIÇ
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Aldığı Teşekkür : 25

- Similar topics