DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Devrim şehidi Kubilay

3 posters

Devrim şehidi Kubilay Empty Devrim şehidi Kubilay

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2008-12-23, 20:58

Devrim şehidi Kubilay

Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK 1925`te “Efendiler, ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz.” Demişti. Bu sözün arasından beş yıl geçmişti ki, menemen`de gericilik ayaklanması olmuş ve Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir devrim şehidi böylece verilmiş oldu. Genç Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, gericiler tarafından hunharca katledilmişti. Mustafa Kemal`in bin bir güçlükle kurmuş olduğu Cumhuriyeti, laikliği ve aydınlığı içlerine sindiremeyen gerici güçler bundan 75 yıl önce çirkin bir eyleme girişmişlerdi. Bu gözü dönmüş olan yobazlar kurulmuş çağdaş bir devlet yerine din devleti kurmak istiyorlardı.
23 Aralık 1930`da Menemen`de bu iğrenç olayı gerçekleştirmeye çalışan gruplar emellerine varamadılar. Çünkü devletin kararlılığı ve ulusun Cumhuriyete bağlılığı sayesinde sonuçsuz kaldı. Bu yapılan katliam Kubilay`ın şahsına değil, doğrudan doğruya Atatürk ve O`nun Cumhuriyeti`ne, ilkelerine yapılmıştı. Ne yazık ki, irtica bundan 75 yıl önce olduğu gibi bugün de sürmekte ve hatta ilkesiz yöneticilerin destekleriyle hız kazanmaktadır.
Türk toplumu, dünden daha fazla tehdit eden, dışarıdan desteklenen bu gericiliğe karşı uyanık olmalıdır. Hepimizin görevi, Türkiye Cumhuriyeti`nin anayasal düzenini, Atatürk devrim ve ilkelerini her türlü tehlikeye karşı korumaktır, eğer Ulu Önderin bize armağan ettiği laik, demokratik, çağdaş bir ülkede yaşamak istiyorsak.
Devrim şehidi Mustafa Fehmi Kubilay başta olmak üzere, bu toprak için canını vermiş bütün şehitlerimizi anıyor, aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Dr. Yüksel CAVLAK
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

Devrim şehidi Kubilay Empty Geri: Devrim şehidi Kubilay

Mesaj tarafından Denizkızı 2008-12-23, 22:42

Sayın Yüksel Cavlak,bu çok acı tarihi olayı bizlere hatırlattığınız için çok teşekkürederiz.
Artık okullarda,medyada ve bir çok alanda bu tür olaylarımız hatırlanmıyor,sistemli olarak unutturulmaya çalışılıyor.
Biz bu Cumhuriyeti kanla,gözyaşı ile kurduk derken işte bu olaylar göz ardı edilmemelidir.
Bende bu acı olaydan sonra
ATA'mızın,ordumuza yaptığı taziyesini hatırlatmak ve paylaşmak istiyorum.
Saygılarımla.

28 Aralık
1930

Gazinin
Orduya Taziyetnamesi

Menemen’de ahiren vukua gelen irtica teşebbüsü esnasında Zabit Vekili
Kublay Beyin vazife ifa ederken duçar olduğu akıbetten
Cumhuriyet ordusunu taziyet ederim. Kublay Beyin şehadetinde
mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında Menemen’deki
ahaliden bazılarının alkışla tavripkâr bulunmaları,
bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için
utanılacak bir hâdisedir. Vatanı müdafaa için
yetiştirilen; dahilî her politika ve ihtilâfın haricinde ve
fevkinde muhterem bir vaziyette bulunan Türk zabitinin
mürteciler karşısındaki yüksek vazifesi vatandaşlar
tarafından yalnız hürmetle karşılandığına şüphe yoktur.

Menemen’de
ahaliden bazılarının hataları bütün milleti müteellim
etmiştir. İstilânın acılığını tatmış bir muhitte
genç ve kahraman Zabit Vekilinin uğradığı tecavüzü
milletin bizzat cumhuriyete karşı bir suikast telâkki
ettiği ve mütecasirlerle, müşevvikleri, ona göre takip
edeceği muhakkaktır. Hepimizin dikkatimiz bu mes’eledeki
vazifelerimizin icabatını hassasiyetle ve hakkile yerine getirmeğe
matuftur.

Büyük ordunun kahraman genç zabiti ve Cumhuriyetin
mefkûreci muallim heyetinin kıymetli uzvu Kublay Bey, temiz
kanı ile cumhuriyet hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş
olacaktır.

Reisicumhur

Gazi
Mustafa Kemal

Denizkızı
Denizkızı
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

PROJE ÖDÜLÜ : Devrim şehidi Kubilay Madaly10
KATILIM ÖDÜLÜ : Devrim şehidi Kubilay On11
Kadın
Meslek : Tekstil-Tasarım
Öğrenim Durumu : Lise
Aldığı Teşekkür : 411

Mesaj tarafından atadaş64 2008-12-23, 23:47

böylesine tarihi ve türkiyenin tarihinde yobazların olduğunu ve bunun karşısında kubilay gibi cesaretli bir kişiyi bize hatırlattığınız için teşekkür ederim.ben 17 yaşındayım bundan iki sene önce vatan değerleriyle hiç ilgim alakam yoktu daha çocuksu şeylerle ilgileniyordum atatürkçülüğü bana kazandıran tarih öğretmenim ve beni atatürkçülüğe özendiren sitemizin yöneticilerinden sayın sarızeybek'e teşekkür ediyorum.Ben ne zaman Atatürk'ü anlama yoluna girdim o günden bugüne Türkiye de hala bu eylemleri yapan insanlardan daha o günden daha fazlası var.Bununla ilgili bir olayımı anlatayım okul üniformamın yakasında hep bi atatürk rozeti olur birgün okul arkadaşımın birisi yurtta kalıyordu yobazların yurdu beni yurda davet etti istemeyerek ama arkadaşımı da kırmamak için kabul ettim.öğle yemeği için yurda gittik arkadaşım beni yurdun müdürünün yanına çıkardı odaya girdik benim yakam da atatürk rozeti var adamı görünce zaten miğdem ayağa kalktı yarım kilo sakal desem var adamda ben adam a bakıyorum adam benim rozetime dikti gözünü hani filmler de şeytan girer kıza da hac işareti tutarlar şeytan gider aynı öle şeytanın hac işareti görmüş gibi rozetime bakıyo adam odayı süzdüm normalde atatürk resmi olması lazım yoktu merhaba dedim buyur etti oturduk.ilk konuya atladım hemen atatürk resmi eksik bu odada falan dedim. sonra bu kaba bi tavırla neden asacakmışız biz o gafilin resmini biz onu sevmezyizki diye karşı çıktı. sözünü bitirir bitirmez ayağa fırladım ve sen sevmezsen ananın bacının üzerinden cavur askerini o kaldırdığı için sevmezsin dedim o olmasaydı kimin çocuğu olduğun belli olmayacaktı senin ananın babanın kim olduğunu onun sayesinde sen biliyosun o yüzden sevmiyosun dimi dedim arkadaşıma kusura bakma deyip hemen ayrıldım oradan yani işte bu insanlar insana dahi değil rozetine göre muamele yapıolar sonra kalkıp dinden kalp temizliğinden bahsediyolar...neyse söylenecek laf çok ... bütün aziz şehidlerimizin ruhu şad olsun...
atadaş64
atadaş64
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : öğrenci
Kişisel Mesaj : Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk'ü yenemez. Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Ruh Halim : Devrim şehidi Kubilay Eglenc10
Aldığı Teşekkür : 190

Mesaj tarafından Denizkızı 2008-12-24, 00:21

Sevgili atadaş64, bu gencecik yaşında size verilen emekleri boşa çıkarmayıp,doğru yerde,gerekli tepkiyi verdiğiniz için sizi kutlarım.
Ata'nın hem rozetini takınız,hemde fikirlerini yaşatınız.
Kendini bilmezlerin meydan okuyup yobazlık bayrağı açtığı bugünlerde siz gibi Atatürkçü gençlerin değeri, hiç bir gücün yerini tutamaz.
Sizler gibi gençlerimiz oldukça gelececeğe daha güvenle bakıyoruz.

Sizinle bu konulara bağlantılı olarak, çok sevdiğim, Atatürk'ün bir anısını paylaşmak istiyorum.

Unutmayınız ki Mustafa Kemaller yirmi yaşındadır

Bir akşam nazı geçen
arkadaşlarından biri;
-Düşünmelisiniz ki eğer ölürseniz,
heykelinizi paramparça ederler.
Yaptıklarınızdan hiç biri ayakta kalmaz. Çok yaşamaya bakmalısınız, dedi.
Bende sofrada idim.
Güldü, işte o zaman bize
gönlünün sırrını açtı;
-Unutmayınız ki Mustafa Kemaller yirmi yaşındadır. Dedi
O artık Türkiye’nin her tepesinde bir
Mustafa Kemal’in nöbet tuttuğuna
inanıyordu.

Falihr Rıfkı Atay
“Nöbetçi” Pazar Posta Gazetesi 1951

Saygılarımla.

Denizkızı
Denizkızı
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

Kadın
Meslek : Tekstil-Tasarım
Öğrenim Durumu : Lise
Aldığı Teşekkür : 411

Mesaj tarafından atadaş64 2008-12-27, 17:14

sayın denizkızı paylaşımınız için teşekkür ederim hakkımda söyledikleriniz içinde kanımın son damlasına kadar davam sürecek atatürk ü kubilayı şehitlerimizi yaşatmak için
atadaş64
atadaş64
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : öğrenci
Kişisel Mesaj : Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk'ü yenemez. Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Ruh Halim : Devrim şehidi Kubilay Eglenc10
Aldığı Teşekkür : 190

- Similar topics