DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ

5 posters

YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Empty YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ

Mesaj tarafından tuvana 2009-02-15, 23:01

Sevgili dostlar,

Bu günkü yazımda sizlerle dün yaşadığım ve hala şokunu atlatamadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.

Gerçek anlamda içler acısı bir olay.

Aranızda
beni tanıyanlarınız, dünya yüzündeki her canlının doğanın , olmazsa
olmaz bir parçası olduğuna, her canlının yaşam hakkının kutsallığına
olan inancımı bilir.
Hiç bir canlı, bir diğerinden ne daha aşağı ne daha yukarıdadır.
Ama
ne yazık ki günümüzde, para hırsının her türlü insani değerin önüne
çıkartılmasıyla, insanoğlu kendisini dünyanın hakimi sanmak gibi
hastalıklı bir düşünceye kaptırdı.
Evimde 5 tane kedim var. Bunların
hepsi, sokakta, yardıma muhtaç durumda bulduğum yavrucaklar. Kimisi
poşetin içine konarak yolun ortasına bırakılmış, kimisine araba
çarpmış, öylece bacağı asfalta yapışmış bir şekilde, gece yarısı
bulduğum yavrucaklar.
Elimden geldiği kadar onları iyileştirmek için çabaladım. Ço şükür şimdi hepsi gayet iyi durumdalar. Ve hepsi benim can dostum.
Bu arada arabamda da sürekli kedi ve köpekler için kuru mama bulundururum ve nerede olursa kedi veya köpek görsem veririm.
Bir seferinde birisi bana :" iyi de yemedikleri mamalar burada mı kalacak" gibi abuk bir soru yöneltti. Ben de ona: " biraz dikkatli bakarsanız burada tek bir mama kalmadığını görürsünüz" dedim. Dememe kalmadı karnı doymuş olan kediler uzaklaşır uzaklaşmaz, bir karga geldi ve tüm kalan mamaları yedi bitirdi.
Bu
durumda bana o anlamsız, abuk sabuk soruyu soran kişi ne düşündü
bilemiyorum. Suratının aldığı renk gerçi düşündüklerini açıklıyordu
da... (yeşile döndü) Smile
Bu arada bahçede de bir kaçç kedi var ve doğal olarak onlara da mama veriyorum.
Dün
yan komşum geldi. Son derece öfkeliydi. Kucağında da her gün "pisi,
pisi" diyerek bizim eve gelmeye çalışan 2 yaşındaki kızı ile...
Çocuklar, doğal bir içgüdü olarak, tüm canlıları severler ve kendileriyle bir hissederler (henüz)...

Komşum doğrudan lafa girdi ve bana, "sen bu kedileri besliyorsun. dün bir tanesi benim balkonuma girmiş ve saksımı (10cm. Çapında bir saksı) devirmiş. Ortalık battı" dedi.
Israrla da beni evine çağırıp, yere dökülmüş bir avuç toprağı gösterdi.
Şaka değil, gerçekten bu durum o nu çıldırtmıştı.
Ben önce, samimiyetle " ben kedilere sadece mama veriyorum, ellerine sıçrayacakları balkonun adresini vermiyorum" dedim.
Çılgınlığı cinnet haline dönüştü ve " artık mama vermeyecsin ve bunlar buradan gidecekler" dedi.
Tartışma
bu eksen üzerinde biraz sürerken, 2 yaşındaki kızı benim kedilerden
birisiyle çoktan altalta üstüste oynamaya başlamışlardı bile. Bu durum
komşumun cinnet durumunu daha da arttırdı.
Sonuç olarak beni /kedileri/, belediyeye şikayet edeceğini söyledi.
Ben de ona " bunu
yapmana engel olamam ama sana şunu söyliyeyim, her ne kadar hayvan
hakları yasası çıkmış da olsa, belediyeler hala sokak hayvanlarını
zehirleyerek katlatmeyi tek geçerli yöntem olarak uyguluyorlar
". Dedim.
Eğer böyle bir şey yaparsan, yıllar sonra kızına " balkonuma girip bir avuç toprağı döktü diye tüm kedileri belediyeye toplattırıp öldürttüm" diye nasıl açıklayacaksın?"
İşin
en acıklı yanı, biz "üstün insanların (!) iklim koşullarını (para
uğruna) altüst ettmemiz sonucu bu havada hamile olan bir kedi doğum
yapacak yer aramak için o nun balkonuna girmişti.
Bunu anlattım. Bu durumdaki bir kediye nasıl kıyarsın" dediğimde sessiz kalmayı yeğledi. ( nedense?)
Şu an kedicik ortalarda yok. Muhtemelen bir ağaç altında yavrularını doğurdu ve şimdi onları bu soğukta yaşatmaya çalışıyor.
Komşum mu?
Muhtemelen yarın belediyeye şikayet edecek ve belediye de tek rutin uygulamasını gerçekleştirecek.
İşte sizlerle bunu paylaşmak istedim dostlar.
Yarın ne olacak bilmiyorum.

Lütfen o canlar için daha da önemlisi tüm insan cinsinden olanların içlerine vicdan ve sevgi duygusunun uyanması dua edelim.
tuvana
tuvana
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

PROJE ÖDÜLÜ : YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Madaly10
KATILIM ÖDÜLÜ : YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ On11
Kadın
Meslek : uzman
Öğrenim Durumu : üniversite
Kişisel Mesaj : ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK GELECEĞE SAHİP ÇIKMAKTIR
Ruh Halim : YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Images12
Aldığı Teşekkür : 278

http://esneklikprogrami.blogspot.com

YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Empty Geri: YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ

Mesaj tarafından okyanus 2009-02-16, 13:40

Sayın Tuvana yazınızı hayretle okudum.Başınızdan geçen bu olayı paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Komşunuza diyecek çok şey var ama söylemek istemiyorum Smile İnsanlarda toplum bilincininçevre bilincinin yada kültürel bilincin kalmadığı bir dönem yaşıyoruz.Bu değeri anlayabileceklerini de sanmıyorum.Hal böyleyken bir insanın hayvanları bahane edip köpürmesi olası bişey.Keşke herkes sizin kadar değerlerine bağlı kalabilse, olabilse...

saygılarımla...
okyanus
okyanus
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : bilgisayar-elektronik
Öğrenim Durumu : lise
Aldığı Teşekkür : 105

YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Empty Geri: YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ

Mesaj tarafından Denizkızı 2009-02-16, 15:06

Sevgili Tuvana yazınıza seçtiğiniz başlık için tebrik etmek isterim haddim olmayarak.

Ben eminimki bu insanlar din,yaratan,cennet,cehennem konularında atınca mangalda kül bırakmayan cinsinden insanlar.

Üstelik bu düşünmeyen,göbeğini kaşıyan adam'ın da(değerli yazar Bekir Coşkun'un ifadesidir ,bu anlattıpğınız tipler için kullanır) bir yavrusu var.
Yani doğada bir kediyle eşitler ,üstelik üstün meziyetlerde olması gereken kendisidir aslında ,insan ya ,beyni var ya ,okumuş ya,her türlü çağdaşlığa açık yaaa......
Ama aciz bir canlıyı koruyamıyor,çünkü bu harika meziyeti yok,verilmemiş kendisine,oda düşünen insan olarak bulamıyor bir türlü.
İlginçtir her türlü teknolojiyi,konforu,tüketimi,hunharlığı keşfetmiş... kendi aleminde yaşayıp gidecek bu dünyadan.

Hepimiz bu tiplerle günlük hayatta karşılaşıyoruz,bazen bir kediye,köpeğe,güvercin,serçelere yem, yemek,su verdiğimiz için uzaylı muamelesi görüyoruz.
Bu saydıklarımın daha fazlasını yapıp,hayatlarını doğa ve hayvanlar için adayan insanlara gıpta ile baktım herzaman.
Bugün halen bir çok tür varsa onların mücadeleleri sayesindedir.Bu uğrda canlarını verenler vardır.

Yazınızda bahsettiğiniz sözde komşunuz bırakın can vermeyi,daha anlayışlı olup,sevmese bile bu kedinin yaptıklarını mazur görebilirdi.Ayrıca malesef kendi çocuğunuda sizinle girdiği tartışmadan dolayı,çelişkide bıraktı bence.

Çocuk şimdi düşünüyordur hayvanlar iyimidir? kötümüdür? sevsem mi? uzakmı dursam? yada babamın yaptığı gibi bir saksı için ortalığı ayağamı kaldırsam bende ileride.

Oysaki uzmanların(biliminsanları) ortak görüşü hayvan besleyen,seven,onları koruyup kollayan,onların huzuruna,mutluluğuna ortak olan insanların mutlu,sağlıklı insan oldukları yönündedir.

Bende buna eşittir temiz ahlak diyorum,kendinden başka canlılarıda düşündüğü için eşitliğe dürüstlüğe inan insanlar olarak görüyorum kendilerini,bu evrende ne aradıklarını bilen,bu dünyaya geliş sebeplerini çözmüş insanlar olarak niteliyorum..bu tür insanları.

Pencerelerinin kenarlarına güvercinler gelmesin diye poşet asan insanlardan olmadığımız için zaman zaman Tanrı'ya şükrediyorum.
(uzun zaman çözememiştim ne yapmak istediklerini)

Üzülmeyin sevgili Tuvana onlar hayvan ve doğa sevgisini sadece piknik ve su kenarında mangalda yaptıkları etten ibaret sanan zavallı insancıklar.
Saygılarımla.

Not:Konun akibetini bizlerle paylaşırsanız seviniriz.
Denizkızı
Denizkızı
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

Kadın
Meslek : Tekstil-Tasarım
Öğrenim Durumu : Lise
Aldığı Teşekkür : 411

Mesaj tarafından tuvana 2009-02-17, 00:50

Çok sevgili OKYANUS ve DENİZKIZI, ikiniz de harikasınız. Kendimi ilk kez bu denli çaresiz hissettiğim bir olay karşısında bu destek ve gerçeklerden oluşan satırlarınız bana o kadar iyi geldi, destek oldu ki...
Sağolun var olun.
Çaresiz olmamdaki neden, ne yazık ki 24 saat evde kalamam. ben yokken belediye ekipleri gelirse diye endişeleniyorum. Eğer ben evdeyken gelirlerse, 2. bir panter emel/ tuvana/ vakası yaşanacaktır. Hiç kuşkunuz olmasın.
Sevgili DENİZKIZI, tesbitlerin o kadar doğru ki... Belki biraz dedikodu gibi olacak ama bu minik olayı da paylaşmak istiyorum. (olay olarak değil, sadece o küçücük, 2 yaşındaki çocuğun zihin karışıklığını göstermesi açısından çok ama çok önemli.
Komşumla aramızdaki duvar çok ince. Hani (eskiden) birimiz hapşırsak, diğeri çok yaşa diyordu. Dün akşam küçüğün sesini duydum "pisi, pisi" diyordu. yani bana gelmek istiyordu. Hemen ardından sunturlu bir küfür geldi ve çocuğun canhıraş bağırışları...
Ya bir tokat veya başka vahşi bir eylem...

Gayriihtiyari on yıl sonrası geldi gözümün önüne, sevgi duygusundan yoksun, vicdandan yoksun bir yaratık...
İşte şimdiki zamandaki yaratıklardan yani...

Ama bu beni yıldırmayacak. Başta o çocuk olmak üzere, gördüğüm, rastladığım her çocuk veya yetişkini, en başta, sevgi, vicdan= DİN... konusunda gerekirse beynini yıkayacağım...
tuvana
tuvana
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

Kadın

Mesaj tarafından Denizkızı 2009-02-17, 20:55

Tuvana TUNCER demiş ki:Çok sevgili OKYANUS ve DENİZKIZI, ikiniz de harikasınız. Kendimi ilk kez bu denli çaresiz hissettiğim bir olay karşısında bu destek ve gerçeklerden oluşan satırlarınız bana o kadar iyi geldi, destek oldu ki...
Sağolun var olun.
Çaresiz olmamdaki neden, ne yazık ki 24 saat evde kalamam. ben yokken belediye ekipleri gelirse diye endişeleniyorum. Eğer ben evdeyken gelirlerse, 2. bir panter emel/ tuvana/ vakası yaşanacaktır. Hiç kuşkunuz olmasın.
Sevgili DENİZKIZI, tesbitlerin o kadar doğru ki... Belki biraz dedikodu gibi olacak ama bu minik olayı da paylaşmak istiyorum. (olay olarak değil, sadece o küçücük, 2 yaşındaki çocuğun zihin karışıklığını göstermesi açısından çok ama çok önemli.
Komşumla aramızdaki duvar çok ince. Hani (eskiden) birimiz hapşırsak, diğeri çok yaşa diyordu. Dün akşam küçüğün sesini duydum "pisi, pisi" diyordu. yani bana gelmek istiyordu. Hemen ardından sunturlu bir küfür geldi ve çocuğun canhıraş bağırışları...
Ya bir tokat veya başka vahşi bir eylem...

Gayriihtiyari on yıl sonrası geldi gözümün önüne, sevgi duygusundan yoksun, vicdandan yoksun bir yaratık...
İşte şimdiki zamandaki yaratıklardan yani...

Ama bu beni yıldırmayacak. Başta o çocuk olmak üzere, gördüğüm, rastladığım her çocuk veya yetişkini, en başta, sevgi, vicdan= DİN... konusunda gerekirse beynini yıkayacağım...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sevgili Tuvana;
ben bilirim o belediye ekipleinin zavallı hayvanlara ettiği eziyeti ve o zavallı hayvanın, seveninin yani sahibinin,yani benim gözyaşlarımı.O korkuyu.

Resmen ruhsal yönden sakat bir toplum yaratmak için uğraşıyoruz.

Ama umut olmalı her zaman,
Panter Emel'ler,Hayrettin Karaca'lar,Prf.Orhan Kural'lar.....Tuvana Tunçer'ler oldukça bu korumaya muhtaç hayvanların ,doğanın yüzüne daha bir utanmayarak bakacağız.
Teşekkürler.

Not:Tabiki her küçük çocukta olduğu gibi,komşunuzun kızı içinde mücadelenizden yılmayın,gelecek onlarda.
flower

Denizkızı
Denizkızı
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

Kadın
Meslek : Tekstil-Tasarım
Öğrenim Durumu : Lise
Aldığı Teşekkür : 411

Mesaj tarafından tuvana 2009-02-18, 00:42

,
Sevgili DENİZKIZI, bu satırlarınızla bana nasıl güç verdiğinizi bilemezsiniz.
Evet, nedense toplumumuzda buna benzer olayular karşısında " ya... daha neler yapıyorlar bu da bir şey mi?" gibi etliye sütlüye dokunmayan ( nedenini hiç bilememişimdir...dokunsa ne olacak acaba?) bir yığın olumsuz örneği sıralayan, ama mücadele için kılını dahi kıpğırdatmayan o kadar çok insan var ki...
Oysa ki, her olumsuz olayın mutlaka daha beteri vardır. O zaman bunları düşünerek hiç bir şey yapılmayacak mı?

Eskilerin bir sözü vardır ya " kötü örnek , örnek değildir" diye. Hep bunu hatırlarım.

Sevgili DENİZKIZI, keşke sizin gibi insanları çoğaltmanın bir yolu olsa...

(Küçük bir not: bu gün belediyeden bir tanıdıkla görüştüm, malum seçim üzeri, şimdilik itlafı durdurmuşlar)
tuvana
tuvana
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

Kadın

Mesaj tarafından atadaş64 2009-02-19, 14:48

söylenecek söz bulamıyorum ama neyse allah bunların gönlüne vicdan duygusu versin biraz
atadaş64
atadaş64
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : öğrenci
Kişisel Mesaj : Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk'ü yenemez. Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Ruh Halim : YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Eglenc10
Aldığı Teşekkür : 190

Mesaj tarafından hurricane 2009-04-29, 14:31

arkadaslar konuya fazla müdahıl olmamakla beraber sadece bılgımı sızınle paylasmak ısterım beledıyelerın hayvanları ıtlaf etmek gıbı bır yetkısı atrık yıok bu konuda gelecek sıkayetlerı ıse kendılerı degerlendıremıyorlar hayvan kuruluslarına ıletılmesını ıstıyorlar
hurricane
hurricane
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

Erkek
Meslek : serbest
Öğrenim Durumu : lise
Kişisel Mesaj : TARAF OLMAYAN BERTARAF OLUR
Ruh Halim : YARATILMIŞI SEVERİZ /MİYİZ ACABA/ YARADAN DAN ÖTÜRÜ Aggres10
Aldığı Teşekkür : 5

Mesaj tarafından tuvana 2009-04-30, 02:34

Sevgili hurricane, öncelikle uzun bir aradan sonra sizi tekrar burada görmek çok güzel Smile
Evet, haklısınız. ab nin dayatmasıyla, bir haftada çıkartılıveren yasalardan birisi de 5199sayılı hayvanları koruma yasasıydı.
Ama ne yazık ki hep süre gelen sorunumuz bunda da kendisini gösterdi. Önemli olan yasa değil, uygulamalar.
Üstelik şu an bir başka yasa tasarısı mecliste bekliyor. Eğer onu çıkartacak olurlarsa işte o zaman tam katliam başlayacak.
Tüm çabamız, var olan yasanın uygulanması ve itlafı geçerli sayacak olan yeni tasarının çıkmaması. ( tabi çıktığı takdirde, dayatmayla, belki hiç önü sonu düşünülmeden kabul edilen yasa ile de çelişecek)
Şu anki yasa ile itlaf kesinlikle yasak olmasına rağmen, yerel seçimlerden bu yana on binlerce hayvancık itlaf edildi.
tuvana
tuvana
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

Kadın