DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ben olsam affetmem

2 posters

Ben olsam affetmem Empty Ben olsam affetmem

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2009-05-19, 10:28

Ben olsam affetmem

İnternetteki birçok web sitelerinde şöyle bir yazı var:
“Bugün 19 Mayıs, geçen 70 yıl içinde sana layık yurttaşlar olamadık ! Affet bizleri!...”
Hemen işin kolayına kaçıyoruz ve yaptıklarımızı “bizi affet” demekle silineceğini zannediyoruz. Bu safdililikten de öte bir şey... 70 yıl içinde, cumhuriyetin kazanımları elden giderken, her geçen gün, her alanda bağımlı olurken ve hatta ülkenin bölünmesi söz konusu edilirken, ses çıkarma, yumurta kapıya dayanınca da “Ne olur bizi affet ! “de. Ben olsam affetmem. Öyle zannediyorum ki, Mustafa Kemal`de yaptıklarımızı affetmez. Affetmez, çünkü başımıza gelebilecek tehlikeleri bir bir bize anlattı. “Söylevi` okuyun” dedi. Okumadık.
“Gençliğe Hitabesi” ni duvarlara astık, okuma zahmetine katılmadık.
“Bursa Nutku” ile bizi uyardı. Ne yaptık? Sıkıştıkça “Aaa, “Bursa Nutku”`da varmış ! “ dedik ve unutttuk.
Mustafa Kemal`e ve yaptıklarına sövülürken, sadece kafa salladık, hiç bir ciddi reaksiyon göstermedik. Ya ne yaptık? Ağlama duvarına gider gibi, Anıtkabir`e koştuk yapılanları bir bir anlatarak, yapanları şikayet ettik.
O`nun bize bıraktığı sözlerden güç alma, doğru yolu bulma yerine, bir elimize resmini diğer elimize bayrağı alarak “Atam izindeyiz”, “Kurduğun Cumhuriyetin bekçileriyiz” , “Vatan, Millet, Ahde Vefa” diyerek hem O`nu hem de kendimizi kandırma yolunu seçtik.
“Yerli Malı kullan, anadilini koru” dedi. Biz ne yaptık? Yabancı malını tüketmek için yarışa kalktık. Yerli malı yerle bir oldu !... Anadilimiz olan Türkçe yerine, İngilizce tabelalar caddeleri süsler oldu...
Geriye ne kaldı bu 70 yıl içinde? İçleri boşaltılmış ulusal bayramlar...
70 yıldır yaptıklarımızdan sıyrılmak için de “Atam bizi affet” demeden de ne çekiniyoruz ne de utanıyoruz !
Bırakalım bu ucuz masalları, sadede gelip O`na bugünden başlamak üzere layık olmaya çalışalım.

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

Ben olsam affetmem Empty Geri: Ben olsam affetmem

Mesaj tarafından Denizkızı 2009-05-19, 14:25

Yüksel bey yazdıklarınızla yerden göğe haklısınız.
Hepimizin kapı komşusundan,bakkalından,çalıştığı çevreden,okullardan,özellikle çocuklardan başlayarak ve günden güne çerçeveyi büyüterek göreve başlama zamanı.
Saygılarımla.
Denizkızı
Denizkızı
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

PROJE ÖDÜLÜ : Ben olsam affetmem Madaly10
KATILIM ÖDÜLÜ : Ben olsam affetmem On11
Kadın
Meslek : Tekstil-Tasarım
Öğrenim Durumu : Lise
Aldığı Teşekkür : 411