DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eleştirmek ve sövmek

2 posters

Eleştirmek ve sövmek Empty Eleştirmek ve sövmek

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2009-06-27, 13:13

Eleştirmek ve sövmek

Yanlış bir iş yapmama için iki sözcüğü de yanına aldım. Nede de olsa yaşlıyız, hata yapabiliriz !
Elestirmek:
Bir düşüncenin doğruluk ve yanlışlığını ortaya çıkarmak için onu incelemek, tenkit etmek.
Sövmek:
Onur kırıcı, çoğu basma kalıp kaba sözler söylemek.
Anladım ki, iki sözcük arasiıda çok büyük bir fark var.
Herkesin eleştirdiği gibi ben de yazılarımda ADD’ leri daha doğrusu Atatürkçüyüm diyenleri eleştiriyorum, çünkü onlardan beklediklerimizi ne yazık ki, göremiyoruz. Bunun burasında bir sövme var mı? Sözcüğe göre yok! Peki, o zaman bu değerli Atatürkçüler, neden durmadan sövmeden bahsedip duruyorlar?
Bir Atatürkçü, Mustafa Kemal’in „Gerçekleri söylemekten korkmayız“ sözünü sövme olarak algılıyorsa, ona diyeceğim olamaz !…
Fakat bir şeyler ters gidiyorsa, elbette eleştirmek hakkımızdır. Ben hiç bir zaman ahlak ve nezaket sınırlarını asarak Atatürkçüleri eleştirmedim. Ne yazık ki, bu degerli Atatürkçüler(!) ver yansın yapıyor. Ben belkı yaşlılık nedeniyle, sözcüğe yanlış bakmış olabilirim; lütfen kendileleri de bir göz gezdirsinler.

Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

Eleştirmek ve sövmek Empty Geri: Eleştirmek ve sövmek

Mesaj tarafından huseyin cebeci 2009-06-29, 10:40

cok onemli bir konuya deginmissiniz. ne yazik ki son gunler de sizin de yaziniz da isaret ettiginiz gibi guc birligi yapmasi gereken bazi dernek ve kuruluslarimizin nedense oldukca cekingen davranmalari bunun otesinde en ufak elestiriye anlasilmaz tepki vermelerini ben de bir cok insan gibi anlamakta gucluk cekiyorum. adeta sorunlari "halinin altina supumek" yolu olarak goruyorum ve bunun hic te saglikli bir yontem olmadigini dusunuyorum. bugun boylesine daginik olmamiz biraz da bu elestirilerin gec yapilmis olmasindan ,olmasin?
huseyin cebeci
huseyin cebeci
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

Erkek
Meslek : ---------------------------------------------------
Öğrenim Durumu : lise
Kişisel Mesaj : "bir kus gibi ozgur ucabilmek, hic bir limana bagli kalmiyan tekne gibi olabilmek"....
Ruh Halim : Eleştirmek ve sövmek Nerdey10
Aldığı Teşekkür : 45