DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Milletvekilleri zaten istifa edemezdi

Milletvekilleri zaten istifa edemezdi Empty Milletvekilleri zaten istifa edemezdi

Mesaj tarafından Zülfü Livaneli 2009-12-21, 18:49

Kusura bakmayın, bir haftadır havanda su dövüyormuşuz gibi geliyor bana. DTP milletvekillerinin istifa edip etmeyeceğini tartışıyoruz.

Milletvekillerinin istifa etmesi zaten mümkün değildi. Eskilerin “bittecrübe sabit” diye bir sözü vardır! Deneyerek öğrenilmiş, saptanmış olaylar hakkında kullanılır. DTP milletvekillerinin istifa edemeyeceği gerçeği de benim için “bittecrübe sabit” kategorisine girer.

Çünkü benim başımdan geçti. Meclisten istifa edemedim.

CHP’nin sosyal demokrat dünya görüşünden giderek uzaklaştığı ve ülkedeki kutuplaşmayı körükleyen bir çizgiye kaydığı saptamasını yaptıktan sonra partiden istifa ettim ve milletvekilliğini de bırakmak istedim ama yaptığım temaslar bana bu işin imkânsız olduğunu öğretti.

Bir milletvekilinin istifasının genel kurula indirilmesi, gündeme konması ve çoğunluk oylarıyla kabul edilmesi gerekiyor.

Kısacası istifa etmek sizin elinizde değil.

Eski DTP milletvekilleri için de süreç böyle işleyecekti. İsteseler bile istifa edemeyeceklerdi.

Ayrıca etmemeleri de gerekirdi. Bu milletvekillerinin TBMM’den ayrılması, meşru tartışma zemininin kaybolduğu ve işin tamamen silahlara terk edildiği kanısını güçlendireceği için çok kötü bir etki yapacaktı. Oysa biz ne pahasına olursa olsun silahları susturmaya ve barışı sağlamaya mecburuz.

Keşke meclisteki partiler bu ulusal konuyu yeterince ciddiyetle ele alabilseydi.

Keşke AKP alelacele popülist açıklamalar yapacağına içi dolu ve kamuoyuyla paylaşılmış, iyi hazırlanmış demokratikleşme planıyla ortaya çıkabilseydi.

Keşke CHP, diyaloğu reddedeceğine “gel konuşalım, şu konuları düzeltelim” deme olgunluğunu gösterebilseydi.

Keşke bütün kalem sahipleri itidalli davranıp, yükselen milliyetçilik dalgasından yararlanmaya kalkmasaydı.

Keşke DTP, kendisiyle terör arasına kalın bir çizgi çekebilseydi.

Keşke Türkiye bu kadar kolay tuzağa düşmeseydi.

Keşke 20 yıldır, “ülke üçe bölünüyor, üç kutuplu Türkiye’ye doğru gidiyoruz” diyenlerin uyarılarına kulak verilseydi.

Keşke, keşke, keşke...

Ama olmadı.

Şimdi bizi gergin günler bekliyor.

Ömrümüz boyunca bize kader olarak belletilen gergin günler.

Böyle siyasetçileri olan ülkenin başı beladan kurtulmaz.
Zülfü Livaneli
Zülfü Livaneli
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Aldığı Teşekkür : 10

- Similar topics