DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hiç aklıma gelmeyen bir görüş

Hiç aklıma gelmeyen bir görüş Empty Hiç aklıma gelmeyen bir görüş

Mesaj tarafından Can ATAKLI 2009-12-26, 11:37

Doğru kişi miydi, emin değilim; ama gerek ses tonundan gerek “kararlı” anlatımından “yalan söylemediği” izlenimi aldım.

Arayan kişi kendisini “eski bir özel harpçi” olarak tanıttı. Durumu kavrayabilmem için de “Hani Ecevit’in kontrgerilla diye tanıttığı örgüt var ya, işte o” dedi galiba.

Ankara’da polisin yakaladığı, 3.5 saat sorgulayıp sonra da evini aradığı, bilgisayarlarına ve CD’lerine el koyduğu, ardından savcılığa teslim ettiği, savcının da serbest bıraktığı subayların durumu ile ilgili konuşmak istediğini söyledi.

“Bu subayların özel harpçi olduğu söyleniyor, eğer gerçekten öyle ise işin içinde başka şey de olabilir” diyerek söze başladı.

“Özel Harp Dairesi’nin çalışma, eğitim ve tatbikat özellikleri çok farklıdır. Hatta bunlardan bazılarına akıl sır erdirmek, bir mantık içine oturtmak bile zordur” dedi.

“Nasıl” olduğunu sordum. “Örneğin” dedi, “Ben yüzbaşıyken bana ve ekibime bir tatbikat görevi verildi. Elime bir kroki teslim edildi. Kroki Ankara’daki .... Parkı’nı gösteriyordu. Orada bir paketin gömülü olduğunu söylediler. Görevimiz o paketi dikkat çekmeden çıkarıp getirmekti.”

Emekli özel harpçi devam etti: “Çok soğuk bir kış akşamıydı. Krokide belirtilen yer karla kaplıydı, toprak da buz tutmuştu. Dikkat çekmemek için sokak serserisi kılığına girmiştik. Gazete kağıdına sarılmış ekmek ve peynirle birlikte birkaç şişe de şarap getirmiştik. Ellerimizdeki kürek ve kazmalarla toprağı kazmaya başladık.”

Derken bekçiler gelmiş. “Ne yapıyorsunuz?” diye sormuşlar. Özel harpçiler “Define arıyoruz” demişler. Bekçiler de “Bunlar salak be” diye aralarında konuşmuşlar. Hatta biraz oturup sohbet bile etmişler, birer fırt da şaraptan içmişler.

Bir keresinde de .... Bankası’nın kasa

dairesinin planını çıkarması için göndermişler bu emekli subayı. “Günlerce çeşitli kılıklarda bankaya girip çıktım, sonunda kasa dairesine giden yolların krokisini çıkardım” dedi.

Özel Harp daha sonra bankadan kasa dairesinin planının doğru olup olmadığını soruyormuş, böylelikle görevin hakkıyla yapılıp yapılmadığı kontrol ediliyormuş.

“İşte” dedi, emekli özel harpçi, “Ankara’daki olay da böyle bir tatbikat olabilir. Ve o subaylar bunu açıklayamayacakları için çaresiz yapılan her şeye boyun eğmek zorunda kalmış olabilirler.”

Bunun üzerine “Peki bir albay da böyle bir tatbikata katılabilir mi?” diye sordum. Emekli subay “Özel Harp’te görevin rütbesi olmaz. Albay da olsa, daha yüksek de olsa bu tür tatbikatlarda mutlaka görev alır” cevabını verdi.

Bunu doğrudur diye yazmadım. Ama devlet güvenliği ile ilgili konularda gerçekten hiç akıl ve mantığın almadığı operasyonlar, tatbikatlar, planlar olabilir.

Türkan Saylan heykeli açılıyor

Yapımına vefatından önce başlanılan ancak bitmesine rağmen 5 aydır açılamayan Türkan Saylan Heykeli bugün nihayet açılıyor. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal tarafından yaptırılan ve Arnavutköy’e yerleştirilen heykelin açılışına CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katılıyor. Açılış Baykal’ın yoğun programı nedeniyle bir türlü gelememesi nedeniyle bu kadar ertelenmişti.

Türkan Saylan anısına yapılan heykelin açılış töreni saat 14.30’da.

Nefes filminde dekor olarak kullanılan Atatürk büstü ve karakol hurdacıya düşmüş. Bu gidişe dur demezsek orijinalleri de dekorların yanına katılacak! (Gani Yıldız)

Polis ordusu mu?

İktidar, polis ve MİT’in de askeri silah ithal etmesini sağlayan bir yasayı Meclis’ten geçirmek istiyor. Tasarı yasalaşırsa polis ve MİT de artık tıpkı asker gibi uluslararası ihalelere katılarak ağır askeri silahlara sahip olabilecek.

Polis silah ve techizat konusunda bugüne kadar bir sıkıntı mı yaşadı bilmiyorum. Ama polise de askeri silahların alınmak istenmesi ister istemez şüphe çekiyor.

Zaten uygulamaları nedeniyle polise “iktidarın silahlı gücü oluyor” yönünde eleştiriler var. Şimdi bir de askeri silah alımlarıyla bu iddialar daha artacaktır.

Söylenenlere göre polis sayısı neredeyse asker sayısını geçecek halde. Üstelik bu gücün büyük bölümünü toplumsal olaylara karşı kullanılan birimler oluşturuyor.

Böyle olunca da “İktidar kendi ordusunu mu kuruyor?” soruları hem güç hem de anlam kazanıyor.

Cibutili gencin sorusu

Çarşamba gece yarısı Abbas Güçlü’nün “Genç Bakış” programındayız. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevaplıyoruz Ali Sirmen ve Derya Sazak’la birlikte.

Salonda simsiyah teniyle bir genç dikkat çekiyor. Konuşurken göz ucuyla bakıyorum çok dikkatli dinliyor, bazı cümlelerden sonra başını sallıyor, herkesle birlikte gülüyor, bazen şaşırıyor.

Kendi kendime “Acaba ne kadar Türkçe biliyor, ne kadarını anlıyor?” diye düşünüyorum.

Derken mikrofonu eline alıyor ve şaşırtıcı güzellikte bir Türkçe ile “Cibutili” olduğunu söylüyor. Sonra hayretle şu soruyu dile getiriyor:

“2005 yılından beri Türkiye’de okuyorum. İlk öğrendiğim kelimelerden biri darbe. O zamandan beri hep darbe yapılacağı söyleniyor. Peki bu darbe ne zaman yapılacak?”

Salonda kahkaha kopuyor tabii. Türkiye’de yaşayan herkesi ahmak yerine koyan darbe iddialarına karşı verilecek en güzel cevabın bir Cibutili’den gelmesi de galiba işin kara mizah tarafı.

Islak imzalı belge tartışmaları bitmeden başımıza bir de tükürüklü belge çıktı. (C.A.)
Can ATAKLI
Can ATAKLI
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : Gazeteci
Öğrenim Durumu : Yüksek
Aldığı Teşekkür : 20

- Similar topics