DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alternatif sözü bile yetti

Alternatif sözü bile yetti Empty Alternatif sözü bile yetti

Mesaj tarafından Can ATAKLI 2010-01-06, 12:00

Bu köşede dün yazdığım “Alternatif var aslında” başlıklı yazının bu kadar ilgi çekeceğini düşünmemiştim açıkçası. Ancak herkes o kadar çok bunalmış durumda ki “alternatif” sözü bile hareket getirdi.

İnternetteki yazımın altındaki yorum ve önerilerin dışında yüzlerce mail aldım dün. Hemen herkes “Birbirine yakın görüşleri savunanların seçimlere bölük pörçük katılmasının sakıncaları” üzerinde duruyor.

Aslına bakarsanız dünkü yazım hemen her gün her yerde konuşulanların bir tekrarıydı. Daha önce zaten AKP’ye oy vermemiş ya da şimdi uygulanan politikalar nedeniyle AKP’den kopmayı düşünenlerin ortak kaygısı kime oy vereceklerini bulamamaları.

Görünen o ki vatandaşın büyük bölümü içine sinecek bir merkez partinin ortaya çıkmasını bekliyor. Dünkü yazımda tek başlarına seçime girmek isteyen Sarıgül ve Şener hareketleri başta olmak üzere merkez sağ ve merkez soldaki oluşumların DP çatısı altında birleşmelerinin düşünülebileceğini belirtmiştim.

Eğer böyle bir oluşum yaratılabilirse Türkiye’de yepyeni bir rüzgârın esmesi ve “tek parti diktatörlüğüne” giden yolun kapanması hiç de şaşırtıcı olmaz.

CHP ve MHP’nin dışında oluşacak yeni bir merkez hareketi hem siyasete hareket getirecek hem de yüzde 10 barajı nedeniyle yaşanılan sürprizlere son verecektir. Bu arada DP çatısı altında toplanabilecek hareketin başına geçebilecek isimler konusunda da inanılmaz öneriler gelmeye başladı. Bazılarını sanıyorum internet sayfasındaki yorumlardan görmüşsünüzdür. Ancak bilin ki bana gelen diğer mesajlarda çok sürpriz isimler yer alıyor. Bu nedenle hem bu hareketin oluşması hem de buna yakışan bir lider konusundaki görüşlerinizi beklediğimi tekrarlamak istiyorum.

Dün de yazdığım gibi gelecek hafta salı günü bu önerileri toplayıp sizlere sunacağım.

Avrupa, Ankara’ya topraklarımızdaki dini azınlıkların hakları konusunda, “Artık Lozan’ı aşın” çağrısında bulunacakmış. Bakalım iktidar “Siz de çizmeyi aşmayın” diyecek mi? (Gani Yıldız)

Gönül koyanlar

Alternatif oluşturulması ile ilgili yazıma Hak ve Eşitlik Partililer gönül koymuşlar. Diyorlar ki “Biz de alternatifiz, bizden tek satır bile söz etmiyorsunuz.” Alternatif arayışı ile ilgili yazıda bir merkez partide buluşma olasılığını dile getirmeye çalıştım. Osman Pamukoğlu’nun başkanı olduğu Hak ve Eşitlik Partisi’nin böyle bir buluşmaya sıcak bakıp bakmayacağını düşünmedim. Ayrıca şurası bir gerçek ki Hak ve Eşitlik Partisi hiçbir ittifakı düşünmeden tek başına seçime girmeye kararlı olduğu gibi alternatif olduğuna da yürekten inanıyor.

Aynı şekilde Liberal Demokrat Partililer de alternatifler içinde yer almadıkları için üzülmüşler. LDP yine tek başına mı seçime girer yoksa bir merkez partiyle işbirliği yapar mı bilemiyorum. Yaparsa bence çok iyi olur, Meclis’e gerçek liberaller taşınır.

Bu iki parti ile ilgili bu açıklamayı yapmayı bir borç bildim.

İstifa etmeyi de bilin

Yine bir tren kazası yaşadık. Aynı hatta yakın aralıklarla ikisi ölümle biten üç tren kazasından sonra suç hep makinistlere yüklendi. Başbakan’ın törenle hizmete soktuğu “hızlandırılmış tren” raydan çıktı. Ardından gerçek hızlı tren yine raydan çıktı. En son olarak da bu kez giden tren duran trene çarptı.

Her kazadan sonra Ulaştırma Bakanı’nı olay yerinde gördük. Hiç üzerine alınmadan makinistleri suçladı.

Oysa demokratik ülkelerde benzer olaylar olduğunda bakanlar da istifa ederler. Açıkçası bir tren kazası ile “bakan istifa” diye bağırmak istemiyorum. Ancak Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker başka ülkelerde sadece son iki yılda benzer olaylarda istifa eden bakanları sıralamış. Sayın Bakan Binali Yıldırım sadece baksın:

* 10.07.2008 Macaristan Ulaştırma Bakanı Pal Szaba 4 kişinin öldüğü tren kazası sonrası istifa etti.

* 28.09.2008 Japon Ulaştırma Bakanı Nakayama “Öğretmen sendikaları kanserdir” dediği için istifa etti. (Bizim ülkemizde “Dinlenmek istemeyen telefonda konuşmasın” diyen bakan kimdi acaba?)

* 25.07.2009 Hırvatistan Ulaştırma Bakanı Bozitar Kalmeta 6 kişinin öldüğü tren kazası sonrası istifa etti, Başbakan istifasını kabul etmedi.

* 12.08.2009 Güney Pasifik ada ülkesi Tongan Ulaştırma Bakanı Paul Karalus 93 kişinin öldüğü bir geminin batması sonrası istifa etti.

* 05.09.2009 Makedonya Ulaştırma Bakanı Mile Yanakevski 15 Bulgar turistin öldüğü tekne kazası sonrası istifa etti.

* 27.10.2009 Kosta Rika Ulaştırma Bakanı Karla Gonzales 5 kişinin öldüğü köprü çökmesi sonrası istifa etti.

* 27.10.2009 Mısır Ulaştırma Bakanı Muhammed Mansur, Kahire’nin güneyinde 18 kişinin öldüğü tren kazası sonrası istifa etti.
Can ATAKLI
Can ATAKLI
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : Gazeteci
Öğrenim Durumu : Yüksek
Aldığı Teşekkür : 20

- Similar topics