DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DP için aday önerimi açıklıyorum

DP için aday önerimi açıklıyorum Empty DP için aday önerimi açıklıyorum

Mesaj tarafından Can ATAKLI 2010-01-13, 01:40

Geçen hafta salı günü ilk seçimlerde yeni bir alternatif gerektiğini anlatan yazımda halen Meclis’te bulunan CHP ve MHP’yi değerlendirdikten sonra DP’nin de potada olması gerektiğini belirtmiştim.

DP’yi merkeze koyarak, seçime katılmak için hazırlanan ancak yüzde 10 barajı nedeniyle sıkıntı yaşayabilecek olan bazı partilerin DP çatısı altında toplanmasının iyi bir çözüm olacağına inandığımı da anlattıktan sonra şu cümleye yer vermiştim: “Ancak bu partinin başına da herkesin tanıdığı, güvenebileceği bir ismin geçmesi doğru olur.”

Bunu yazarken “Sizlerden gelecek önerileri de bekliyorum, gerçi benim kafamda bir isim önerisi var ama bunu gelecek hafta salı günü açıklayacağım” demiştim.

TOPARLAYICI İSİM: Bana göre ilk seçimler için DP’nin başında İlhan Kesici olursa, seçime katılacak diğer partilerin de bir ittifak içinde olmaları sağlanabilir. Başta seçime katılmak için artık partisini kurmaya hazırlanan Mustafa Sarıgül olmak üzere, Abdüllatif Şener, Saadettin Tantan, Yaşar Okuyan kendi tabanlarıyla birlikte bu seçime DP çatısı altında girebilir.

NEDEN KESİCİ?: İlhan Kesici’nin adını bir hafta içinde görüşlerine güvendiğim bazı kişilere de sordum. Çoğunlukla olumlu yanıt aldım. Kesici, ekonomi ve siyasi bilgisi iyi olan, skandal ve dedikodulara adı karışmamış bir siyasetçi. Tabii şu anda CHP milletvekili olması “DP’ye nasıl başkan olur?” sorusuna yol açabilir.

ANAP KÖKENLİ: Kesici siyasete ANAP’ta adım atmıştı. Çok az farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Tayyip Erdoğan’a kaptırmıştı. Daha sonra ANAP milletvekili de olan Kesici, son seçimlerde bence çok doğru bir kararla CHP’den parlamentoya girmişti. Kesici Meclis ve televizyon konuşmalarıyla çok beğeni toplamıştı.

AKP’DEN ŞİKÂYET: Türkiye çok ciddi bir kavşak noktasına geldi. AKP’den çok ciddi şikâyetler var. Bunun yanı sıra ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda AKP’nin sürekli hata yaptığı, demokrasi ve hukuk konusunda Türkiye’ye tamiri zor hasarlara sürüklediği şikâyetleri sürekli yükseliyor.

KOMPLEKSLERİ ATMAK: Bu durumdan kurtulmak isteyenler, eğer samimi ise kişisel hırslarını ve hayallerini bir seçim için kenara bırakmak ve bir araya gelmek zorundadır. Bu sağlanamadığı takdirde bugünkü iktidarın yerini bırakması hiç de kolay olmayacaktır.

YÜZDE 10 BARAJI: Hepimiz biliyoruz ki 12 Eylül darbecilerinin sözde “istikrar” adına koydukları ülke genelinde yüzde 10 barajı düşük oyla bile tek başına iktidar olasılığı doğurmaktadır. Bugün AKP bundan yararlanıyorsa yarın bir başka parti de yüzde 30’un altındaki oyla tek başına iktidar olabilir.

YÜZDE 10’U GEÇMEK: Şu anda iktidar partisi dışında CHP ve MHP barajı geçebilecek oy potansiyeline sahip. Ancak eğer bir dördüncü parti daha yüzde 10 barajını geçebilirse yüzde 30’lar civarında oy alan bir partinin parlamentoda tek başına büyük bir üstünlük kurması olasılığı çok azalacaktır.

SONUÇ: Böyle bir birliğin başarılı olması halinde bu ittifaka katılanlar eğer artık güçlerine güveniyorlarsa daha sonra yola tek başlarına devam ederler. Ancak Türkiye bu süre içinde giderek tek parti diktatörlüğüne giden yolu kesmiş olur.

Tansu Çiller bombardımanı

Şunu hemen açıkça söylemeliyim ki, “DP’nin başında kim olmalı” sorusuna en çok gelen öneri Tansu Çiller oldu. Her biri adını ve DP’deki görevini de söyleyen çok çok sayıdaki kişi “DP ancak Tansu Çiller’le yoluna devam edebilir, halkın isteği de bu yönde, herkesle konuşup öyle arıyoruz” dedi.

Gerçi bu bambardımanın bir kampanya gibi yapıldığını da tahmin ediyorum. Çünkü bazı kişilerin “Bir anket yapıyormuşsunuz” türü soruları karşısında sinirlenmedim de değil.

Çünkü neredeyse her dakika başı çalan telefonlara cevap vermekten ben de santraldeki sevgili arkadaşlarım da adeta bitap düştük.

Tabii arayanlar çok iddialı. Çillerli DP’nin “yüzde 30” oy alacağını söylüyorlar. Gerçi Tansu Hanım siyasete dönmeyeceğini defalarca söyledi ama belli mi olur.

Şaşırtıcı isimler

Okurların Demokrat Parti’nin başında görmek istediği isimler arasında çok ilginç kişiler de var.

Örneğin Uğur Dündar diye mesaj atmış pek çok okur. 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in adı da çok önerildi.

Gazeteci Zeynep Göğüş, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Deniz Ülke Arıboğan, Fuat Keyman, Kemal Köprülü, Sonar Araştırma’nın başı Hakan Bayrakçı da önerilenler arasında.

İş adamı olarak ise Ferit Şahenk ve İbrahim Betil isimleri geldi.

İsmi en çok gelenler

Bir hafta içinde gerek elektronik posta gerek telefon ve fakslarla pek çok isim önerisi aldım. Bu nedenle öncelikle herkese çok teşekkür ederim. Sizlere ismi en çok anılan kişileri yazmak istiyorum.

SÜHEYL BATUM: Bahçeşehir Üniversitesi eski rektörü ve anayasa profesörü Sühely Batum’u DP’nin başında görmek isteyen pek çok kişi mesaj yağdırdı. Batum’un adı uzun bir süredir zaten bu görev için geçiyor.

GÖKBERK ERGENEKON: Şu anda aktif siyasette yer almayan Gökberk Ergenekon’u önerenlerin ortak görüşü şöyle: “Genç, dürüst, geçmişi temiz, ilkeli, bilgili.”

YILMAZ BÜYÜKERŞEN: Eskişehir’in DSP’den seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in adı da DP için çok gelenlerden oldu.

BURAK KÜNTAY: Aday önerileri arasındaki en genç isim Burak Küntay. Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden olan, eski bakanlardan Barlas Küntay’ın oğlu Burak Küntay, bu dönemde olmasa bile gelecekte siyasette önemli roller oynayacaktır.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu adı da birçok okur tarafından anıldı. Hisarcıklıoğlu’nun da adı bir süredir bir merkez partisi arayışı içinde geçiyordu.

VE HÜSAMETTİN CİNDORUK: İlginç olan noktalardan biri “Ben yerimi bırakmak isterim” diyen şu anki Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk için “ANAP’la birleşmeyi sağladı, diğerlerini de getirir, partinin başında kalsın” diyenlerin sayısını da azımsayamam.

Tuncay Özkan ve Osman Pamukoğlu

Alternatif arayışında kendilerinin de önemli merkez olduklarını söyleyen Osman Pamukoğlu ve Tuncay Özkan adına da çok mesaj aldım. Her iki genel başkanın taraftarları “Alternatif arayışına hiç gerek yok, partimiz ilk seçimlerde Türkiye’nin desteğini alacaktır” mesajlarını gönderdiler.

Almanya Dışişleri Bakanı, “Türkiye istikrar ihracatçısıdır” demiş. Keşke ihraç fazlasını iç pazara sunabilsek! (Gani Yıldız)
Can ATAKLI
Can ATAKLI
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : Gazeteci
Öğrenim Durumu : Yüksek
Aldığı Teşekkür : 20

- Similar topics