DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TRT'nin ihalede işi neydi?

TRT'nin ihalede işi neydi? Empty TRT'nin ihalede işi neydi?

Mesaj tarafından Rıza ZELYUT 2010-01-16, 04:26

Perşembe günü Türkiye büyük bir ihale yarışını izledi. Futbol karşılaşmalarının yayımı için yapılan bu açıkartırmada Dijitürk ile Telekom yarıştı.
Böyle bir hizmet için altyapısı bulunmayan Telekom; TRT ile ortaklık yaparak ihaleye girmiş.
Eğer bu yazıyı ihale öncesinde yazsaydım; birileri, beni de kendileri gibi sanacak ve 'Bak; patronunun çıkarı için piyasayı karıştırmak istiyor!' diyecekti. Ama ihale bitti; Çukurova Grubu ile ABD'li ortağının şirketi Dijitürk, beklenenden çok yüksek bir rakama işi aldı. Böylece de ülkemize; 2 buçuk milyar dolardan fazla bir kaynak yaratılmış oldu. Bilinmelidir ki, bu para, devletlerarası ilişkilerde bile büyük paradır. Sadece, hizmet alanını değerlendirerek ülkemize böyle bir kaynak yaratanları kutluyorum.
İhaleyi kazanan Dijitürk; özel şirkettir. Bu şirket çalışır, kazanır ve parayı öder. Bu işi yaparken de benim gibi, sizin gibi kişilerden zorla (vergi adı altında) para almaz.
Peki Telekom'a ayak olan TRT nedir?
Bugünkü TRT; Alibaba'nın çiftliğidir. Binlerce insan; hiçbir değer üretmeden buradan para alır. O paralar da vergi adı altında biz vatandaşlardan toplanır.
Yani bu işe yaramaz, bu zararda, bu hazır yeyici TRT; senden benden toplanan paralarla; bir özel şirkete(Telekom) kıyak yapmaya kalkışıyor.
İhaleye burnunu sokan TRT yönetimine soruyorum: Hangi para ile; kazandığın hangi para ile ihaleye giriyorsun?
Ekonomi liberal... Hükümet özelleştirmeci... Ama iş TRT'ye gelince katı devletçi...
Manzarayı yeniden hatırlayınız: Dijitürk'ün karşısına; yanına devleti alarak Telekom çıkıyor.
Yani; özel şirketle devlet kapışması biçiminde bir ihale düzenlenmiş oluyor.

NEDİR BU HARİRİ SEVGİSİ
TRT neden Telekom'a arka çıkıyor?
Telekom'un kime, nasıl satıldığını hatırlayın.
Üç yıllık kazancı ile satış fiyatını karşılayan bir altın yumurtlayan tavuktu Türk Telekom. Bizzat Başbakan Erdoğan tarafından Lübnanlı Hariri ailesine pazarlandı.
Bu yetmemiş ki TRT de şimdi Telekomcu Haririlerin emrine veriliyor.
Bu sevgi, bu Hariri aşkı nereden kaynaklanıyor?
Bu iş elbette TRT Müdürü İbrahim Şahin'in boyunu aşar.
Demekki TRT; artık hükümet tarafından özel operasyonlarda da koltuk değneği olarak kullanılmaktadır.
Bunu; milletin iyi bilmesini istiyorum.
Ülkemizin içine Truva atı gibi giren şu yabancı şirketlere karşı, ulusal duruşumuzu göstererek onları cezalandırabiliriz. Nasıl mı? Hizmetlerini ve mallarını kullanmayarak...

TRT YAĞCILARI
TRT yönetimi, kuruluşu Fethullahçılarla doldurdu. Bunların arasına tek tük İkinci Cumhuriyetçi (Bu cumhuriyetin bitirilmesi gerekir, diyenler) tiplerden yerleştirerek durumu perdelemeye çalışıyor. Geçenlerde Akşam yazarı Nagehan Alçı, TRT'yi aklayan bir yazı yazdı. Bu arada da TRT'de bir zamanlar çok başarılı programlar yaparak halkın gönlünü kazanan Banu Avar'a laf etti. Sayın Avar'ın TRT'den atılmasını destekleyen bir tutum takındı.
Modern bir kadın olan Nagehan Alçı'daki bu cemaatçi gayreti hayra yormakla yetinelim ve kendisine bakalım Banu Avar nasıl bir cevap vermiş okuyalım:
'Sevgili genç meslekdaşım,
(...)TRT' nin 2 nolu adamı Sayın Koç'un yüzüme söylediği sözlerle sana cevap vereyim: 'Ne yapalım Banu Hanım; Amerikan büyükelçisi, İsrail büyükelçisi, İsveç büyükelçisi sizin program yüzünden bize çok baskı yaptı. Programı sonlandırmaya mecbur kaldık.'
Bu sözler söylenirken Oran'da, 5. kattaki odada başkaları da vardı. Duyan kulaklar her şeyi biliyor. Program sonlanınca gelen 10 bini aşkın destek mailini de aktif hat size verir.
Ayrıca tüm bilgileriniz yanlış. 2008 Ocak ayında değil 7 aylık sözleşmem varken işimden atıldım. Aldığım ücret; böyle bir program için emsallerine verilenin üçte biriydi.'
Banu Avar; Nagehan Alçı'ya bir de çağrıda bulunuyor. Ülkede basın özgürlüğü çiğnenirken genç, üstelik de hemcinsinden bir gazetecinin daha hassas davranmasını istiyor. Ve öneriyor: 'Bayıldığınız şu Batılı meslektaşlarınıza daha dikkatli bakın.'
Banu Avar; işinden atılırsa Nagehan Alçı da onun yerini doldurur. Böylece de Amerikan, İsveç, İsrail elçileri mutlu edilir...
Demokratikleşmenin de önü açılmış olur...
Gün gelecek bu ayıplı dönem de bitecek... Basındaki ayıplılar da bir varmış bir yokmuş olacaklar...
Rıza ZELYUT
Rıza ZELYUT
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Kişisel Mesaj : zelyut@gunes.com
Aldığı Teşekkür : 20