DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Askerin siyasete karışmasına karşı çıkan yüzbaşı

Askerin siyasete karışmasına karşı çıkan yüzbaşı Empty Askerin siyasete karışmasına karşı çıkan yüzbaşı

Mesaj tarafından Zülfü Livaneli 2010-01-29, 13:29

Yüzbaşı hiç korkmadan ve yüksek sesle konuşuyor. Fikirlerini askerlere, sivillere anlatıyor.

Diyor ki: “Ordunun siyasete bulaşması felaketle sonuçlanır. Buna kalkışanlar büyük bir yanlış içindeler.”

Bu sözler birilerini huylandırıyor. Yüksek kademedeki ordu mensupları yüzbaşıyı susturmak gerektiğini düşünüyorlar.

Onu vurmak için bir fedai gönderiyorlar.

Mustafa Asım adlı subay, silahını hazırlayıp emniyetini açtıktan sonra yüzbaşının odasına giriyor.

“Sen niye uluorta konuşup, ordunun siyasete karışmaması gerektiğini söylüyorsun?” diye soruyor.

Yüzbaşı durumu kavrıyor ve “Buyurun oturun, size düşüncelerimi anlatayım” diyor.

Fedai “Ne konuşacakmışız?” falan dese de onu ikna ediyor “Bir kahvemi için, anlatayım” diyor.

Mustafa Asım “peki” diyor, sorulması üzerine de sade kahve istiyor.

Yüzbaşı “ben şekerli içerim” diyor. “Şuraya birkaç şeker ayırmıştım.”

Masanın çekmecesini açıyor ve şeker alma bahanesiyle silahını hazırlıyor.

Sonra başlıyor anlatmaya.

Ordunun siyasete bulaşmasının ne gibi tehlikeler yaratacağını, ordu içinde o partiye bu partiye mensup subayların olamayacağını, ülke yönetiminin sivillere bırakılması gerektiğini izah ediyor.

Yarım saat sonra Mustafa Asım kalkıyor ve “Sana bir şey itiraf edeceğim” diyor. “Ben seni vurmaya gelmiştim ama bu açıklamaların canını kurtardı.”

Yüzbaşı çevik bir hareketle ayağa fırlayıp tabancasını Mustafa Asım’ın şakağına dayıyor ve diyor ki:

“Asıl senin canın kurtuldu. Silah çekseydin kurşunu alnına yapıştıracaktım.”

Mustafa Asım “Büyük hata ettim. Beni affet” diyerek yüzbaşının odasından utanç içinde ayrılııyor.

Hikâyeyi anlattık.

Şimdi iş geldi bu subayın kimliğini açıklamaya.

Ordunun siyasete karışmasına karşı çıkan yüzbaşının adı; Selanikli Mustafa Kemal.

İttihat Terakki kongresinde bu görüşleri savunduğu için hakkında ölüm kararı çıkarılan Mustafa Kemal.

Milli Mücadele’ye başlarken yaver-i şehriyari kordonlu paşa üniformasını çıkarıp sivil siyasete giren Mustafa Kemal.

Millet Meclisi kuran ve kurtuluş savaşı veren orduya “Büyük Millet Meclisi Orduları” adını veren Mustafa Kemal.

Kısacası, hayatı boyunca millet iradesini her şeyin üstünde gören Mustafa Kemal.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!
Zülfü Livaneli
Zülfü Livaneli
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Aldığı Teşekkür : 10

- Similar topics