DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

En kızdığım sözcük

En kızdığım sözcük Empty En kızdığım sözcük

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-02-02, 08:25

En kızdığım sözcük

Yaşam boyunca, “öneri” sözcüğüne kızdığım kadar hiç bir sözcüğe kızmadım. Ne zaman bir toplantıda bu sözcük geçse tüylerim diken diken olur. Bu sözcüğü kullananların çoğu her şeyi herkesten daha iyi bilenlerdir. Bunlar için Almanca`da argo bir süzcük vardı: “Klugscheisser” Kelime kelime tercüme edersek, şu anlama geliyor: “Akıl sıçan”
5,5 yıllık Atatürkçü Düşünce Derneği`nin başkanlığını yaptığım dönemlerde bu tipler çoğunluktaydı demeyeyim, ama birkaç kişi vardı. İki örnek:
1. Bilindiği gibi, dini dernekler para içinde yüzerlerken, Atatürkçü Düşünce Dernekleri`nde kasalar boştur. “Ne demek, ne demek; ben sapına kadar Atatürkçüyüm” diyenler çoktur, ama elleri cebe girenler yoktur ! Bizim dernekte de para sıkıntısı olduğundan bir toplantıda öğretmen üyemiz bana: “Başkanım, benim bir önerim var. Ben falan mahkemede kayıtlım. Birisine ceza kesildi mi, hakim istek üzerine, parayı bir derneğe veya hayırsever kuruluşa verebiliyor. Hakimle konuşularak, derneğimize gönderilemesi sağlanır.” dedi. Teklif nasıl ? Muhteşem ! Ama sevincimiz çok kısa sürdü. Para mara gelmedi. Gelmedi, çünkü üyemiz önerdi, ama çözüme gitmedi. “Ben yolu gösteriyorum, sen git, para iste !” demeye getirdi. Hem Atatürkçü hem de öğretmen olan bu kişi, kendisinin hem klugscheisser, ayıptır söylemesi akıl sıçıcı olduğunu hem de karga boku gibi ne kokup ne bulaştığının tipik bir örneğidir.
2. Gene öğretmen olan yönetimdeki bir üyemiz bir gün bana “Doktor, üye sayımızın artması için, birçok dernek ziyaret edilmeli” dedi. Sesimi çıkarmadım ama,“Bre zındık ! işin yok gücün yok, öğleden sonra kahvede kumar oynayacağına, dolaşsan, onlarla ilgi kursan günaha mı girersin?” diye sessizce kendi kendime söylendim.
Gördüğünüz gibi, sadece bu iki örnek gösteriyor ki, çözüme gitmeyen öneri öneri olamaz. Eğer birisi, herhangi bir yerde bir eksiklik veya terslik tespit ediyorsa, ilk görevi, tespit ettiklerini yetkili kişi ile paylaşmak ve yetkiliden izin aldıktan hemen sonra, önerisi gerçekleşmektir.
Ne yazık ki, bu tipler sadece bizim dernekte değil diğer derneklerde de vardır. Akıl verirler, ama el uzatmazlar !... Öneri üstüne öneri üretirler, ama ellerini taşın altına koymaktan kaçınırlar.
Onun içindir ki, boşuna Almanlar bunlar için “Klugscheisser- Akıl sıçan” dememişler...
(asahaber.net)
Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics