DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İşçiye, memura aslan kesilen Vali Bey... DTP'liler nerede?

İşçiye, memura aslan kesilen Vali Bey... DTP'liler nerede? Empty İşçiye, memura aslan kesilen Vali Bey... DTP'liler nerede?

Mesaj tarafından Mustafa MUTLU 2010-02-05, 04:17

Türk-İş, DİSK, Hak-İş, Türkiye Kamu Sen ve KESK üyesi işçi ve memurların, açlık grevindeki TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla dün yurt genelinde yaptıkları bir günlük iş bırakma eylemi; iktidara yakın bazı çevreler tarfından “baltalanmak” istendi...

Örneğin yandaş gazetelerin ve televizyonların çoğu bu haberi ya hiç görmedi; ya da tek sütun vermekle yetindi...

O gazetelerdeki köşe yazarları da doğal olarak Türkiye’de eşine az rastlanır bu “dayanışma eylemi”ni yorumlamaya gerek bile görmediler.

Yorumlayanlar ise; devlet büyüğünün üslubuyla “TEKEL işçilerinin bazı ideoloji mensupları tarafından nasıl kullanıldığını, onların beğenmediği 4-C statüsünde çalışabilmek için milyonlarca işsizin nasıl can attığı” yazdılar.

Kısacası...

Dünkü yandaş gazetelere baktıkça, mesleğim adına bir kez daha yüzüm kızardı!

VALİDEN TEHDİT!

Bazı illerde de iş bırakan ve gösteri yapmak isteyen işçiler, memurlar “polis engeli”yle karşılaştı...

En ilginç ve anlamlı (!) çıkış da; yargı kararlarına rağmen eski DTP’lileri iki aydır görüldükleri yerde alıp mahkemelere götüremeyen Ankara Valiliği’nden geldi.

Valilik, katılımı kırmak için yapılacak eylemin yasa dışı olduğunu, katılan kamu işçileri ve memurlar hakkında hem suç duyurusunda bulunulacağını, hem de işten çıkarmaya kadar varabilecek “gerekli yasal işlemler”in yapılacağını duyurdu...

Ankara’nın Sayın Valisi’nin, bu açıklamasının gereğini yapacağından ve sözünü ettiği cezalandırma işlemlerini hemen hayata geçireceğinden hiç kuşkum yok...

Çünkü dünkü eyleme katılanlar; bu devletin memuru, işçisi...

Yani “eski DTP’liler gibi” ayrıcalıkları yok...

Ama Vali Bey unutmasın ki; eğer o işçilerin, memurların birini bile işten atmaya kalkarsa, dünkü eylemin çok daha büyüğünün bizzat muhatabı ve sorumlusu olur...

SARI İHANET!

Eyleme en ilginç ve etik dışı “darbe” ise AKP destekçisi Memur-Sen Konfederasyonu’ndan geldi...

Memur-Sen, altına imza attığı bir günlük iş bırakma eylemine katılmaktan son anda vazgeçti.

Gerekçe olarak da, “eylemlerin TEKEL işçilerinin sorunlarıyla sınırlı kalmayıp hükümeti tehdit eder hale gelmesini” gösterdiler...

Bu gerekçe bile Memur-Sen yöneticilerinin, kendilerini çalışanlardan çok iktidarın haklarını korumakla görevli saydıklarını kanıtlamaya yetiyor!

TIRSANLAR!

Tüm bunlar eyleme katılımı etkiledi mi?

Görünüşe bakılacak olursa; İzmir, Adana, Mersin, Antalya gibi illerin dışında evet...

Eylem bu illerde büyük bir katılımla gerçekleştirilirken, diğer illerde katılım beklenenin altında kaldı.

Milyonlarca sendikalı işçi ve memur tehditlerden ürktü, “Durduk yerde başımı belaya sokmayayım” diyerek eyleme katılmadı.

Bu arkadaşlara Allah’tan afiyet diliyorum.

Umarım kendileri de bir gün böyle bir desteğe ihtiyaç duyacak hale düşmezler...

Eğer düşerlerse...

Yalnız kalacaklarından adım gibi eminim!

GÜNÜN SORUSU

İktidar; Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü’nü (EMASYA) dün iptal etti...

Bu protokolü ANAP’lı İçişleri Bakanı olarak imzalayan bugünkü AKP’li Murat Başesgioğlu acaba kendisini nasıl hissediyor?

Mağdur imam hatipliler!

Devlet büyüğümüz geçenlerde yine imam hatip lisesini bitirdikten sonra, üniversiteye gidebilmek için bir de düz liseye gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Çoğumuz bir kez daha üzüldük!

Okurlarımızdan Evcan Gençtürk ise, Başbakan’ın her fırsatta imam hatiplileri “mağdur edilmiş kesim” olarak göstermesini eleştirerek, şunları söylüyor:

“Ben de kendisiyle aynı kuşaktanım. Aynı yıllarda Öğretmen Okulu’nu bitirdim ve ben de üniversiteye girebilmek için düz liselerle olan fark derslerini verdim. Yani; o uygulama sadece imam hatipliler için değil, bütün meslek liseleri için geçerliydi. Başbakan, sadece imam hatiplilerin mağduriyetini dile getirmekle, o yıllarda ülkede sanki ‘din üzerinde bir baskı varmış’ gibi bir hava yaratıyor ve tarihi çarpıtıyor.”

Aaaaa; hiç öyle bir şey olur mu Evcan Hanım... Siz de çok fesatsınız yani!
Mustafa MUTLU
Mustafa MUTLU
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Kişisel Mesaj : mmutlu@gazetevatan.com
Aldığı Teşekkür : 25

- Similar topics