DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dersimiz Atatürk

Dersimiz Atatürk Empty Dersimiz Atatürk

Mesaj tarafından Altemur KILIÇ 2010-03-19, 12:56

Dersimiz Atatürk
Turgut Özakman kardeşimin yeni eseri “Dersimiz Atatürk” filmini izlemek için kör topal, İstanbul’a geldik... Ve değdi... Atatürk’ü gene gözlerimiz yaşlı andık...
“Ders” tam zamanında... Bu fılm muhakak bütün okullarda çocuklara izletilmeli; Atatürk’ü daha iyi anlamaları ve tanımaları için!
Filmde, Mustafa Kemal’in sadece hayatı değil, düşünceleri, kişiliği; hem büyük bir asker hem de 4 bin cilt kitap okumuş bir düşünür olduğu ve engin vizyonu anlatılmış, ders kitaplarında okuduklarından öte, çocukların akıllarında kalacak şekilde!..
“Audiovisual” yöntem eğitimde çok etkili... Yedek subay okulundayken bu yöntem sayesinde köprü hesapları yapmayı, harita okumayı ben bile öğrendim ve hatırımdan çıkmaz. Özakman’ın filmi de çocukların akıllarına ve hafızalarına yerleşecek!
Keşke bu filmi şu sırada, bazıları -bazı politikacılar- Cumhurbaşkanı ve Başbakan da seyretseler; öğrenecekleri çok şeyler var.
“Dersimiz Atatürk” ü gözlerim yaşlı hatmederken, ben de çok şey öğrendim. Eşim ve ben Atatürk’ü gören kuşağın sonuncularındanız... Hisar Vakfı’nın düzenlediği Gala’da takdim konuşmasını yapan Talat Halman, eksik olmasın hatırlattı; Atatürk’ün Florya’daki yazlığında, eşim Güzide O’nun elinden dondurma, ben de aynı sıralarda fakat ayrı zamanda gene Florya’da mübarek elinden tokat yemiştim!
Hem mutlu, hem üzgündük
Gala’da bizim kuşaktan çocukluk arkadaşım, Mustafa Kemal’in silah ve sonra da siyaset arkadaşı Kazım Özalp’in oğlu, çocukluk arkadaşım Teoman Özalp ve eşi Selmin de vardı... Ve Atatürk’ü çok seven kişiler!
Eminim hepimiz çok mutlu olduk ama aynı zamanda da üzgündük; Mustafa Kemal’in eserini “kanla, irfanla” kurulan bu Cumhuriyeti ve Ordusunu kaybediyor muyuz? Demokrasi ile kurulmamış olan TC’yi “tramvaya” bindirilmiş oy çoğunluğuyla galiba kaybediyoruz diye... Umarım filmi seyreden çocuklar ve herkes bunu düşüneceklerdir.
Bunların 18 Mart 1915’in yıl dönümünde de düşünülmesi gerekiyor! Türk Ordusunun kazandığı o zafer, Kurtuluş Savaşı zaferinin habercisi, Yarbay Gazi Mustafa Kemal de o zaferin Başkomutanı idi!
Bu film şu bağlamda çok anlamlı; Anayasa değiştirilirken, iktidarın 2. Cumhuriyetin kapısını açacakları şu sırada!
Sevgili Turgut Özakman fimin metnini ağır bir ameliyat geçirdikten sonra yazmış... Söylediğine göre bunu yazmak ona can verniş! Umarım bundan sonra “çöküşe” karşı “direniş”i yazar...
“Dersimiz Atatürk”ün aktörleri Çetin Tekindor’u, Halit Ergenç’i ve Yönetmen Hamdi Alkan’ı tebrik ediyorum!
Bu vesileyle söylemeliyim: Özakman’ın eseri Zülfü Livaneli’nin “Veda”sını tamamlıyor. O filmi de muhakkak görmek gerek, buna engel olanlara rağmen!
Feyyaz Berker
Bu vesileyle bu filmin özellikle çocuklar için değerini anlamış olan okul arkadaşım ve galanın yapıldığı Hisar Vakfı Okulunun kurucusu Feyyaz Berker’i anmak ve onu kutlamak istiyorum. Feyyaz Berker, Robert Kolej’in Mühendislik bölümünün parlak bir öğrencisi ve atletizmde, futbolda başarılı bir sporcu idi. Geleneksel Spor Gününde, “Kral” gibi bir Kral olmuştu... Başarıları orada kalmadı... İki arkadaşı Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar’la birlikte TEKFEN İnşaat şirketini kurdular. Havaalanları inşaatından her alanda hizmet veren bir holding ve de banka çıkardılar... Üçü de köküne kadar Atatürkçü. Nihat, TEMA Vakfı’nın kurucusu, Feyyaz da Hisar Vakfı’nın ve Hisar Okullarının kurucusu... Feyyaz Berker TÜSİAD’da büyük hizmetler yaptı... O zaman TÜSİAD bu TÜSİAD değildi. Feyyaz Berker’in açılımıyla Johnson ambargosuna karşı bir iş adamları heyeti Amerika’ya çıkarma yaptı!
Rahmetli Ahmet Yalman’ın bir deyimi vardı; “Cumhuriyet Akıncıları” diye. Feyyaz Berker de onlardan biri, adsız bir kahraman! Teşekkürler sevgili Feyyaz kardeşim, bize mutlu fakat düşündürücü bir gece yaşattığın için... Teşekkürler Sevgili Turgut Özakman; anlayabilenlere bir ders daha verdiğin için!
Altemur KILIÇ
Altemur KILIÇ
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Aldığı Teşekkür : 25

- Similar topics