DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BAYKAL: AKP GİDİCİDİR

BAYKAL: AKP GİDİCİDİR Empty BAYKAL: AKP GİDİCİDİR

Mesaj tarafından Rıza ZELYUT 2010-04-02, 16:45

BAYKAL: AKP GİDİCİDİR
Çarşamba günü, CHP Lideri Deniz Baykal'la makamında hükümetin TBMM'ye getirdiği anayasa değişiklik paketi üzerine konuştuk. Sayın Baykal; pakete kesinlikle karşı olduklarını bir kez daha belirttikten sonra dedi ki: 'İnsanlar, iş için intihar etmeye kalkışıyor. Peki bu pakette işsizliğin çözümü var mı? Yok. Perişan olan esnafın hayat düzeyini yükseltecek bir şey var mı, o da yok? Peki emeklilerimizi sefaletten kurtaracak bir düzenleme getiriyor mu AKP? Ne gezer, tek öyle bir şey olsa. Memurları, işçileri köle düzeyine indirecek düzenlemeler yapıyorlar. Köylü ve çiftçinin perişanlığını anlatmak bile gereksiz. Öyleyse, halkı hiç ilgilendirmeyen bir pakete neden olumlu bakalım?'
CHP Lideri; AKP'nin kendisini kurtarmak için yüksek yargıyı ele geçirmeye çalıştığını belirtip dedi ki: 'Önümüzdeki seçimde AKP iktidardan gidecek. İktidardan düştükleri zaman yolsuzluklarının hesabını verecekler; bundan kurtulmaya çabalıyorlar. İşte o hesap gününde Anayasa Mahkemesi'nde kendilerine uygun bir kadro bulundurmak istiyorlar. Atamalara bakın; bu söylediğimin gerçek olduğunu hemen göreceksiniz.'
CHP Lideri'ne 'Paketin hiç mi doğru yanı yok?' diye sordum. Şöyle cevap verdi: 'Biz daha önce de açıkladık. Türkiye'de herkesin katılacağı demokratik düzenlemeler yapılabilir. Yalnız bu hükümetin niyeti o değil. Kendi yanlışlarını doğru gösterecek bir anayasa değişikliği yapacak ya... Bunu geçirebilmek için pakete bazı tuzak maddeler de koyacak. Sonra da bize bu tuzak maddeleri gösterip, hadi oy verin diyecek. Bu kurnazlığa evet diyemeyiz.'

YENİ PARTİLER TUTMAZ
CHP Lideri Baykal'a, 'Kuruluş çalışmaları sürdürülen yeni sol parti ve Sarıgül'ün hareketi CHP oylarını etkiler mi?' diye sordum. Sayın Baykal; bunların toplumda tabanı olmayan hareketler olduğunu söyledi ve ekledi: 'Bu tür parti kurmaya çalışanlar kendileri de durumu görüyorlar ve o yüzden de partiyi kuramıyorlar. Türkiye'de bütün kurumların kuşatıldığı baskı ortamında; vatandaş, CHP'ye vereceği oyu götürüp de bir sonuç alamayacağı harekete, macera olsun diye vermez. Halk durumu görüyor, merak etmeyin.'
Kendisine sordum: 'Önümüzdeki seçimlerde CHP'yi iktidarda görebilir miyiz?'
Rahat bir cevap verdi: 'Gidiş o yöndedir. Vatandaş, bu hükümetin artık kendisine bir şey veremeyeceğini görmektedir.'

GERÇEK GAZETECİLİK CHP İKTİDARINDA YAPILACAK
Görüşmemizin başında, Sayın Baykal'a 'Dersim İsyanları ve Seyit Rıza Gerçeği ' isimli son kitabımı imzalayıp takdim ettim. Yıllardır üzerinde çalıştığım bu konuyu; CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in, açılımı eleştirirken 'Dersim'de analar ağlamadı mı?' demesinden sonra kopartılan kızılca kıyamete bir cevap olacak biçimde düzenlemiştim. CHP Lideri; kitabın içeriğini anlatmam üzerine; 'O iş, değişik odaklarca CHP'ye yönelik bir komplo gibi yürütülmüştü. Bu konudaki gerçekleri ortaya koymak önemli bir hizmettir, teşekkür ederim' dedi.
Sayın Baykal'a, bu günlerdeki gazeteciliği nasıl gördüğünü de sordum, acı acı gülümsedi ve dedi ki: 'Hükümet bütün medya kuruluşlarını muazzam bir baskı altına aldı. Basın özgürlüğünün adı var ama uygulaması ne mümkün... CHP iktidara geldiğinde sizler gerçekten gazetecilik yapacaksınız. Hatta yandaş medya denilenler de baskıdan uzak olarak işlerini yapacaklar.'
Bu son gidişimde CHP Genel Merkezi'ni her haliyle diri ve kararlı gördüm. Bu hava da bana iktidar havası gibi geldi. Doğaldır ki CHP'liler halkın arasına inerlerde sıkı bir çalışma yürütürlerse...
Rıza ZELYUT
Rıza ZELYUT
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

Erkek
Meslek : yazar
Öğrenim Durumu : yazar
Kişisel Mesaj : zelyut@gunes.com
Aldığı Teşekkür : 20

- Similar topics