DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şimdi anladım

Şimdi anladım Empty Şimdi anladım

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-04-12, 16:00

Şimdi anladım

Geç oldu, ama temiz oldu ! Şimdi anladım, neden Almanya`da her 50 metrede bir cami veya medreselerin açıldığını... “kolay gelsin projesi” adı verilen bir proje ile camilerde Türk çocuklarına meslek eğitimi verilecekmiş basında çıkan habere göre. Demek camilerde sadece Kur`an kursları ve dini eğitim verilmiyor, bunu yanı sıra da meslek eğitime başlanmış. Ayrıca camilerde, çocuklara Türkçe eğitim de verildiğini biliyorduk.
Aynı gazetede bir de şu iki haber var:
1. “bir öğretmene 500 öğrenci düşüyor”
2. “7 eğitim ataşeliği boş”
Nasıl olacakta bu çocuklar Türkçe öğrenecekler ? Bu gerçekler ortada iken, bir de Almanya`da Türk Lisesi açmaya kalkıyoruz ! Sadece NRW- Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde öğretmenleri sayısı 223 iken, 142 bin Türk çocuğu da Türkçe ders almak için uğraşıyor.
Hem kel hem de foduluz !...
Halimizi görmeden “Türkçe elden gidiyor” diye Alman yetkililerine bağırıp duruyoruz... Kendi kuyumuzu kendimizin kazdığının farkında bile değiliz.
Türkçe`de bir deyim vardır: Bu ne perhiz bu ne laha turşusu” Halimiz aynen böyle işte !...
Çaktın köfteyi, yani anladin ince mevzuyu ?
Madem camiler, çocukların eğitimini, Türkçe öğrenmeyi, meslek öğretmeyi üstlendiler, neden o zaman bu feryat ? Okullardan çok camiler var ve de cami sayıları kadar da hocalar var. Çocukların hem okula hem camiye gitmelerine hiç gerek yoktur. Ayrıca bir taşla iki kuş da vurulmuş olmuyor mu ? Bir yanda dini eğitim diğer yanda abc`li dini eğitim…
(asahaber)
Hacı Kandıralı
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics