DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tavşan ve kirpi

Tavşan ve kirpi Empty Tavşan ve kirpi

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-04-18, 18:28

Tavşan ve kirpi

Tavşan ve kirpi, Brüder Grimm masallarından birisidir. Herhalde bilirsiniz, ama ben gene de size özetleyerek tekrar anlatayım müsadenizle.
Güzel bir günde kirpi tarlada tavşanı görür ve kibar bir şekilde “Günaydın” diyerek kendisini selamlar. Kibirli tavşan, selam vermek yerine kendisine “Sabah sabah tarlada ne işin var ? “ der. Kirpi de
“Gezmeye çıktım” diye cevap verir. Bunun üzerine tavşan,
“Bu eğri bacaklarla mı? diye cevap verir.
“Senin bacaklarınla daha başka şeyler mi yaparsın? “der kirpi. Hemen tavşan cevabı bastırır:
“Elbette”
“Peki, o zaman şöyle yapalım. Bir yarış yapalım, bakalım hangimiz daha hızlı koşacaktır.”
“Bu eğri bacaklarla mı?”
“Neden olmasın?”
Tavşan,
“Hemen başlayalım” der. Kirpi,
“Ben daha yemek yemedim, eve gidip yemek yiyeyim ondan sonra yarışırız” der. Kirpi ev gidere ve tavşanla yarışa çıkacağını karısına söyler,
“Hadi hemen tarlaya gidiyoruz” der. Bunun üzerine karısı,
“Sen delirdin mi? Bu bacaklarla nasıl yarışı kazanacaksın?” diye sorar. Kirpi,
“Çeneni kapa yola çıkıyoruz” diye karısını azarlar. Tarlaya geldiklerinde, kirpi tavşana,
“Hadi yarış başlıyor” der ve yola koyulurlar. Tavşan daha hedefe varmadan bir ne görsün ki; kirpi çoktan hedefe varmış bile. Tavşan,
“Olmadı yeniden yarışacağız” der. Kirpi,
“Olur” der ve yarış başlar. Tavşan hedefe vardığında gene aynı tabloyu görür, yani kirpi çoktan oradaydı. Bu yarışma 47 kez tekrarlanır ve sonunda yarışı kirpi kazanır.
Peki, nasıl oluyor da, eğri bacaklarıyla kirpi her defasında yarışı kazanıyor ? Kirpi ve karısı birbirine çok benzemektedir. Tavşan, ikisi arasında bir ayırım yapamamaktadır. Yarışa başlamadan önce, kirpinin karısı gidip hedefte tavşanı beklemektedir. Oynanan oyunu farkedemeyen tavşan da zanneder ki, kirpi eğri bacaklarıyla ondan önce hedefe varmıştır. Oynanan oyunu kavrayamayan tavşan da yorgunluktan bitap düşer.
Bu masaldan çıkarılacak ders:
1. Karşında kim olursa olsun, onu küçümsemek, aşağılamak çok yanlıştır.
2. Her ne olursa olsun, dikkat edilmesi gereken, karşındakinin de bir benzeri olduğunu unutmamak.
Bu masal ile anlatmak istediğim; iktidarın muhalefetle olan yarışıdır. Ne zaman muhalefet, hedefe vardığında, karşısında iktidarı görüyor. Farketmiyor ki, hedeftekiler hep aynı kişilerdir, çünkü hepsi birbirine benziyorlar...

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485