DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ?

2 posters

Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ? Empty Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ?

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-04-23, 22:23

Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ?

MEB`nin görevine bakmadan önce, “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasının amacına bir bakalım:

Milliyet Gazetesi`ne göre, ülkemizin önemli sorunlarının yanı sıra kız çocuklarının eğitimden mahrum kalması da büyük bir sorun teşkil etmektedir. Buradan yola çıkan Millyet Gazetesi, 2005 yılında “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasını başlatıyor.
Amaç, ekonomik yetersizlik ve babanın baskı altında kalan kızların yeniden okula kazandırılmasıdır. Bu olumsuzlukların yanında ayrıca, köylerde okulun olmadığı ve kızların aileden uzakta kalabilmeleri için yurtların olmadığı da sorun teşkil ediyormuş. Buradan anlıyoruz ki, baba “evet” dese bile çevrede ne okul ne de kızların kalacağı bir yurt var. O halde sorun sadece baba sorunu değilmiş. Kızların okuması için yakınında bir okulun ve kalabilmesi için yurt gerekiyormuş. Bu da yetmiyormuş kızların okuması için; Kızların okula devam etmesi için ya ortaöğretim yani 8 yıllık zorunlu eğitim veya lise öğrencisi olmalıymış yardım alabilmeleri için. Üstelik de üniversitiye gitmesi şart koşulmuş yardım için
“Baba Beni Okula Gönder” kampanyasının yalnız olmadığını görüyoruz. Birçok yerli yabancı kuruluş, desteğe destek veriyor.
Sabancı Vakfı,
FİBA Group (2006 yılında Finansbank A.Ş. ve iştiraklerinin % 46 oranındaki hisselerini Yunanistan'ın en büyük özel bankası National Bank of Greece (NBG)'e 2,774 milyon ABD doları karşılığında satan Fiba Grubu, bu satış sonrası elinde kalan % 9.68 oranındaki nominal hisseyi ise Eylül 2008'de 697 milyon ABD doları karşılığında NBG'ye satmıştır.)
Marks Spencer( Mağazalar zinciri )
Türkiye Vodafon Vakfı (Vodafone Grup Vakfı, İngiltere Hükümeti tarafından tescillenmiş bir yardım kuruluşudur. Vodafone Grup Vakfı, Vodafone Group Plc'den aldığı yıllık 24 milyon sterlin hibeyle küresel projeleri ve çatısı altındaki 23 yerel vakfın toplumsal projelerini destekliyor.)
The Global Compact (Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından 26 Temmuz 2006 tarihinde tanıtımı yapılan Global Compact)
ÇYDD
AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı)
Bütün bu kuruluşlar, kızlarını okula göndermek istemeyen babalara savaş açmış gibi geliyor bana. “Baba Beni Okula Gönder” bu anlama gelmiyor mu ? Veya şöyle soralım:
“Baba Beni Okula Gönder” kampanyasının bir mantığı var mı ?
Peki, bütün bunlardan sonra MEB`nin görevlerine bir bakalım:
Bu görev, anasayada belirlenmiştir (madde 42). Özetle:
“...İlköğretimi kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.” Bu tümceden anlıyoruz ki, Milli Eğitim Bakanlığı, baba istesin istemesin, kızların okula gitmesiyle ilgilenmek zorundadır. Ayrıca devlet, ilköğretim okulunun yanında veya biraz uzağında bir lise inşaa etmek zorundadır.
Kısacası;
• Kızlar okula gidemiyorsa, genç yaşlarda evlendiriliyorlarsa, yükü babanın üstüne atmak pek de doğru olmaz.
• Eğitim, adı üstünde, milli olduğuna göre, başkalarının hibesine gerek duyulmadan bağımsız kalmalıdır. Yani yabancı ellere bırakılmamalıdır eğitim nasıl milli savunma bırakılmaza...
Not:
Biri bana “Baba Beni Okula Gönder” in mantığını izah ederse, memnun olurum.

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ? Empty Geri: Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ?

Mesaj tarafından Denizkızı 2010-04-23, 23:34

Sizinle aynı fikirdeyim Yüksel bey,bu kampanyayı televizyonda seyrederken sinirleniyorum.
Devletin görevi değilmidir,okumayan çocukların peşine düşmek.
Vergi alırken,oy isterken hükümetler,yönetimler faal,iş yapmaya,eğitim vermeye gelince kampanya,görevi babaların insafına bırakıyorlar.
Rezalet diyoruz,başkada birşey demiyorum.
Saygılar.
Denizkızı
Denizkızı
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

PROJE ÖDÜLÜ : Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ? Madaly10
KATILIM ÖDÜLÜ : Milli Eğitim Bakanlığı`nın görevi nedir ? On11
Kadın
Meslek : Tekstil-Tasarım
Öğrenim Durumu : Lise
Aldığı Teşekkür : 411

- Similar topics