DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Avrupa`dan dan İki güzel haber

Avrupa`dan dan İki güzel haber Empty Avrupa`dan dan İki güzel haber

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-05-31, 18:06

Avrupa`dan dan İki güzel haber

Haber 1:
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Barış. Hannover kentinde düzenlenen 2. Türk Günü`ne katılmak üzere, Almanya`ya gelmiş ve şöyle konuşmuş:
“Çocuklarınızı en iyi okullara gönderin”
“En büyük 10 ekonomi”
Birincisinden başlayalım: “Herşeyin başı eğitim ve sevgidir. Birbirimiz olduğumuz gibi sevelim. Örgütlü ve birlik içinde olmalıyız. En önemli mesajım eğitimdir. Çocuklarınızı mümkün olan en iyi okullara gönderin vs.”
Sözler ne kadar güzel değil mi ? Herşeyin başı eğitim ve sevgi, ama ne o nede öteki bizde var ! Her ikisi de olmayınca bunlara nasıl sahip olacağız ?
Almanya`nın eğitim açısından notu pek o kadar iyi değildir. Bakanın en iyi okul dediği “lise” bile iyi değildir. Geriye özel okullar kalıyor, onlar da lise kadar iyi !...
Almanya ekonomik açıdan çökmek üzere, fakirlik her geçen gün artıyor. İşsizlik Türkler`de oldukça yüksek. Bunun yanı sıra burada yaşayan Türkler`de eğitim düzeyi oldukça düşük. Şimdi bu iki konuyu birleştirirsek, Sayın Bakan`a şunu sormak gerekir: Sayın Bakan, bu durumda Türk aileleri çocuklarını nasıl iyi okullara gönderecek ? Burada yaşayan Türk çocukları ne Türkçe`yi ne de Almanca`yı doğru dürüst biliyorlar. Bundan dolayı da liseye gidemiyorlar, gidemeyince de, iş sahibi olamıyorlar.
İkinciye gelince: Bakan, “Hedefimiz 2023 yılında, Atatürk`ün bize hediye ettiği Cumhuriyetin 100. Yılında ona yakışır bir şekilde Türkiye`yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmasını sağlamak” 2023`e daha 13 yıl var; biz şimdiden onu hallettik, 13 yıl sonra ne olur bilinmez !
Peki, bu nasıl olacak ? Dünya krizle boğuşuyor, ABD ve AB`de ekonomi krizi almış başını gidiyor. Yoksa kriz Türkiye`yi gerçekten teğet geçti de biz paçayı kurtardık da 2023`e hazırlanıyoruz ?
İki haberin yorumunu sizlere bırakarak ikinci konuya gelelim.
Haber 2:
Yıllarca TAM (Türkiye Araştırmalar Merkezi) direktorlüğünü yapan ve sonradan oradan uzaklaştırılan Faruk Şen, şimdi TAVAK`ın (Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı) başkanı olarak Türkiye`de bir Alman Üniversitesi kurmakla meşgul. Adı da Avrupa Üniversitesi olacakmış. Buraya üç yoldan öğrenci alınacakmış. Yurtdışında yaşayan gençler, ÖSS sınavı ile, eğer Alman pasaportuna sahipseler özel sınavla ve Türkiye`deki gençler Almanca bilmiyorlarsa, bir yıl hazırlık sınıvında okuyacaklar. Ve işi en güzel yanı da bu üniversitelerde 25 Alman profesörü ders verecekmiş !...
Kazananlar kimler ? Alman profesörleri ve parası olan ailelerin Türk çocukları. Peki, geri kalanlar ne olacak ? onlar gene ya düşük eğitim alacaklar ve işsizler ordusuna katılacaklar ! Ayrıca Türkiye`de yaşayıp da, orada liseyi bitirenler üniversite sınavlarını kazanamıyorlar Peki, yurtdılından gelenler nasıl kazanacaklar ?
Bütün bunlar da yani kurulacak üniversite ve fakülteler ilişkilerimize katkısı olacakmış.
Buna da yorumu bir zahmet gene siz yapın.

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics