DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye Gençlik Birliği Üzerine

Türkiye Gençlik Birliği Üzerine Empty Türkiye Gençlik Birliği Üzerine

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-12-13, 12:08

Türkiye Gençlik Birliği Üzerine

Kısa bir dönem içinde ülkenin en uç köşelerine kadar yayılan bir gençlik örgütünü hatırlamıyorum. Kısa bir dönem diyorum, çünkü Türkiye Gençlik Birliği`nin temelleri Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi`nde 2006 yılında atılıyor. 4 yıl gibi kısa bir zaman birimi içinde örgütlendi ve ülke çapına yayıldı. Şimdiye kadar yaptıkları bütün eylemler, gördüğüm kadarıyla, Mustafa Kemal`in gençlere bıraktığı yol haritası doğrultusunda olmuştur ve olacağa benziyor.
2006-2010 arasındaki zaman birimi çok, ama çok kısa olmasına rağmen yapılanlar geniş kapsamlıdır.
Biliyorsunuz Atatürkçü Düşünce Derneği 1989 yılında kuruldu. Aradan 21 yıl geçti. Bu zaman içinde şube sayısı arttı ve gene bu zaman içinde kuruluş yurtdışına da sıçradı. Bu derneğin sayısı arttı da, yurtdışına sıçradı da ne oldu? Basit Türkçe ile sıfıra sıfır elde var sıfır oldu! Ne yazık ki, göze görülür etkin faaliyetlerini göremedik.
21 yıl içinde bir başarıya imzasını atamayan bu derneği yani Atatürkçü Düşünce Derneği`nin görünce veya kıyaslayınca, 4 yıl içinde çığ gibi büyüyen ve hemen hergün bir eylem düzenleyen Türkiye Gençlik Birliği`ni ve bu birliğie destek veren gençleri yürekten kutlarım. Ve inanıyorum ki, yasal sınırlar içinde yaptıklarıyla ülkeyi aydınlığa kavuşturacaklardır veya en azından bir zemin hazırlayacaklardır.
Başlattıkları “Karınca Harekatı” bence çok önemli bir adımdır. Bu harekat diğer sivil toplum örgütleri tarafından desteklenmelidir. Dikkat edilirse birleşmekten söz etmiyorum. Sadece destek verilsin diyorum. Almanya`da “Federal polis ile federal kriminal daire birleşsin” diye bir tartışma başlatıldı.Bunun üzerine bakın Almanya`nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı J. Hermann haklı olarak şunları söylemiştir:
“Wenn man einen Metzger und einen Bäcker zusammenlegt, heißt das noch lange nicht, dass dann die wurstbrote besser werden.“
“Bir kasap ile bir ekmekçi birirleşirse, bu demek değildir ki, salamlı ekmekler iyi olacaktır.”
Demek isteniliyor ki, ayrı olmaları fark etmez, önemli olan belirli bir hedefte bir araya gelmeleri, birbirlerini desteklemeleri önemlidir. Ben demiyorum ki, TGB ve ADD kaynaşsın. Diyorum ki, ayrı ayrı olsun, ama bir olay karşısında birbirlerini desteklesinler. Bu sadece bu iki kuruluş için geçerli değildir. Bütün muhalefet partilerinin de, ülkenin geleceği açısından, birbirlerini desteklemelidirler. Çünkü burada konu ülkenin geleceğidir...
Diğer önemli olan bu gençlik hareketinde örgütün, liseli gençlere kadar uzanmış olmasıdır. Bu da sevindirici bir olaydır bence!
Sözün kısası; Türkiye Gençlik Birliği Mustafa Kemal`in “Gençliğe Hitabesi” doğrultusunda hareket ettiğine inanıyorum Mustafa Kemal`in yaşlı bir neferi ve olarak da yürekten destekliyorum.
(asahaber.net)
Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics