DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Geleceği Tahmin Etmek

Geleceği Tahmin Etmek  Empty Geleceği Tahmin Etmek

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-12-22, 09:06

Geleceği Tahmin Etmek

“Geleceği tahmin etmeyi istemek yerine, aynı zamanda mümkün kılmalıdır.” Antoine de Saint- Exupe’ry
Her yıl sona ererken, kendi kendimize sorarız:
Bir yıl boyunca, düşündüklerimi yaptım mı?
Bütün hayallerimi gerçekleştirdim mi?
Gelecek için bir şeyler düşündüm mü?
Neler değiştirmek istiyorum?
Bu soruları hemen her yıl sonu sorarız, ama gerçekleştirmek için hiç bir şey yapmayız.
Ve yeni yılı kutlarken de hem kendimize hem de başkalarına sağlık üzerine nasihat verir,”Nice sağlıklı yıllar” deriz. Bununla da yetinmeyiz,” Yeni yılın ülkemizin ve halkımızın iyiliği için hayırlı olmasını dilerim.” sözcüğünü ekleriz. Hepsi o kadar!
Yeni yıl girer, hayat devam eder ve bir de bakarız ki, her şey eski yılda olduğu gibi devam ediyor... Ne düşündüklerimizi ne hayallrimizi gerçekleştirmişizdir ne de neleri değiştirmek istediklerimizi yapmışızdır. Fakat dikkat edilirse, Antoine de Saint- Exupe’ry`nin dediği gibi yıllarca geleceği tahmi etmeye çalışmışızdır, ama mümkün kılamamışızdır.
Bu söz, durmadan konuşan sivil toplum örgütlerine ve muhalefet partilerine tıpa tıp uymaktadır. Bunlar yıllarca geleceği ve yeni yılın getireceği tehlikeleri tahmin etmişlerdir, ama düşündüklerini mümkün kılamamışlardır. Bunu mümkün kılan insanın da Mustafa Kemal`in olduğunu görüyoruz. Geleceği tahmin etmiş ve tahminini mümkün kılmıştır. Daha da ileri giderek, ülkede 11 Kasım 1938`den sonra nelerin olabileceğini da tahmin etmiş ve mümkün kılınmaması içinde gereken tedbirleri almıştır.
Bu gidişle geleceği tahmin edip de, mümkün olanı yapacak bir kimsenin de ortaya çıkacağı pek görünmüyor.

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics