DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hani Türkçemiz güzeldi ?

Hani Türkçemiz güzeldi ? Empty Hani Türkçemiz güzeldi ?

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2010-03-16, 08:34

Hani Türkçemiz güzeldi ?

Güzelim Türkçe`yi berbat ettiğimiz gibi, konuşma dilinin de içini doldurduk !
O kadar saçma sapan, tümceler kuruyoruz ki, bunları kayda alıp dinlesek, belki de kendimizden utanacağız veya katıla katıla güleceğiz.
Evet, bazı komik konularda, sözler alt üt edilebilir. Ama bazıları, ciddi demiyeyim, günlük konuşmalarda da anlam taşımamaktadır. Örneğin en komiği:
1. Eşinin geldiğini gören kadın, onu görmesine rağmen
“Sen mi geldin? “ diye sorar. Kadın ya kocasını tam olarak tanımıyor
ya da eve yabancı gelen erkeği kocasına benzetiyor.
2. “Seni kocaman öpüyorum.” Bu sözcüğü ilk kez duyuyorum !
Bu ne demek şimdi ? Öpücüğün büyüğü küçüğü olur mu ? Yoksa bunu söyleyen, ağzını açıp iki dudağını, öpecek olanın yanaklarına, vantuz gibi yapıştırarak mı öpüyor ? Eğer bu büyük öpücükse, küçüğü de herhalde, dudaklarını ıslık çalar gibi sivrileştirip, sadece karşısındakinin yanaklarını tıklar gibi dokunur olmalı ! “Seni kocaman öptüm” demekle kişi, sevgisinin ne kadar fazla olduğunu anlatmak istiyor olmalı herhalde ! Sevgi baka türlü gösterilemez mi ?
3. “Hadi öptüm” Öptüm sözcüğünü mü anladım da “hadi” si ne oluyor ?
4. “Hadi Bay” Hem Türkçemiz kadar güzel dil yoktur diyoruz hem de üstüne tüy dikiyoruz. Türkçe`yi bu hale getirenler de üstelik, “Türkçe Gönülllüleri” olarak ortaya çıkanlardır.
5. F`lar ne yapıyor: Birisi, sokakta rastladığı bir tanıdığına soruyor: F`lar ne yapıyor ?” Böyle bir Türkçe olur mu ? Dostlar arasında böyle bir sözcük geçer mi ? Ne demek “F`lar ne yapıyor?” Birisi hakkında, hele hele bir dost aileden bahsediliyorsa, ya eşinin ya da kendisinin adı ile hal hatır sorulmaya başlanır. Ayrıca F`lar denilince, birkaç F`tan konu edildiği için, “yapıyor” yerine “yapıyorlar” denilir. Bunu böyle sorana da şöyle cevap gerekir diyorum:“Ne yapınsınlar altlarına yapıp üstlerine oturuyorlarmış !” Bu ve buna benzer konuşmaları ne yazık ki, eğitim düzeyi iyi kötü orta derecede olanlar yapıyorlar. Alt düzeyde olanlar Türkçe`yi çoban salatasına benzetirlerse onlara kızmağa hiç hakkımız yoktur derim...

Dr. Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics