DENiZ YILDIZI

Join the forum, it's quick and easy

DENiZ YILDIZI
DENiZ YILDIZI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İnönü Atatürk’e Neden Gitmedi

İnönü Atatürk’e Neden Gitmedi Empty İnönü Atatürk’e Neden Gitmedi

Mesaj tarafından Yüksel Cavlak 2011-12-10, 08:35

İnönü Atatürk’e Neden Gitmedi

Hürriyet gazetesi yazarı dünkü köşesinde “İnönü Atatürk`e neden gitmedi” başlıklı bir yazı yazmış ve şöyle demişti;
“İNÖNÜ Atatürk’e “velinimetim” demiyor muydu? Gerçekten, Ankara’da generaller varken Albay İsmet’i Garp Cephesi kumandanı ve sonra başbakan yapan Atatürk değil miydi? İnkılapları birlikte yapmamışlar mıydı? Peki İnönü niye hasta yatağındaki Atatürk’ü ziyarete gitmedi?”
Gitmemesinin nedenini de şöyle iifade ediyor:
“İnönü gitmek istemiş, ama suikasta maruz kalacağından dolayı vazgeçmiş.
Onun Cumhurbaşkanı olmasını istemeyenler de ŞükVelinimeti olanrü Kaya ve Tevfik Rüştü imiş.
İsmet İnönü Milli Şef olur olmaz derhal her ikisini de yerinden uzaklaştırmış.
Taha Akyol`un bu yazısını okuyunca, ister istemez hem birkaç soru kafamda oluştu hem de Atatürk`ün vasiyeti aklıma geldi.
1. Velinimeti olan Atatürk`ü hasta yatağında, suikast şüphesi olsa bile, neden ziyaret etmedi?
2. Korku, dostluktan, velinimetlikten daha mı ağır bastı?
3. O dönemlerde koruma diye bir mekanizma yok mu idi?
4. Neden Taha Akyol, bu konuyu şimdi açmak ihtiyacını duydu?
Ve Atatürk`ün vasiyeti:
6 maddeden oluşan bu vasiyeti okuduğumuzda 5. maddede Atatürk, şöyler yazmış:
„İsmet İnönü'nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.”
Kendisini hasta yatağında ziyaret etmeyen İnönü`nün çocuklarına neden yardım yapılmasını ön görmüş!
İlginç değil mi?
Madem Atatürk`ün vasiyeti Türk halkından saklanmış şimdiye kadar ve halka anlatılması gerekiyormuş neden o zaman bu 5. madde de açıklığa kavuşturulmuyor?

Dr. Yüksel Cavlak

Yüksel Cavlak
Yüksel Cavlak
YAKUT ÜYE
YAKUT ÜYE

Erkek
Meslek : doktor
Öğrenim Durumu : üniversite
Aldığı Teşekkür : 485

- Similar topics